Jak się spakować na wakacje?

123rf.com

Kto nie zna tych strasznych chwili tuż przed podróżą, kiedy walizka już się nie domyka, a wokół wciąż piętrzy się góra rzeczy, bez których nie sposób obejść się podczas wakacji… Oto kilka porad przy pakowaniu bagażu.
Ledwo dopchnęłaś ubrania kolanem i dla bezpieczeństwa walizkę dodatkowo ścisnęłaś paskiem… a pracownik lotniska grzecznie acz stanowczo prosi cię na bok i metodycznie niszczy to, co z takim trudem osiągnęłaś. Jak się spakować, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed wakacjami i bezsensownego dźwigania rzeczy, które okazały się bezużyteczne na urlopie?

Zrób listę

Zanim wyciągniesz walizkę ze schowka i radośnie zaczniesz wypełniać ją, czym popadnie, poświęć kilka minut na przygotowanie listy tego, co naprawdę przyda się podczas podróży. Jeśli trudno przychodzi ci wszelkie planowanie, obejrzyj prognozę pogody dla miejsca, do którego się wybierasz, zastanów się, czy będzie ci potrzebny jakiś specjalny strój itd. Cały czas miej też w pamięci, że przecież jedziesz na wakacje!

Przygotuj zestawy ubraniowe

Zrób osobne „kupki” na każdy dzień. Dodatkowo przygotuj trochę bazowej garderoby: szorty, koszulki, koszulę, płaszcz albo pelerynę przeciwdeszczową, dżinsy. Powstrzymaj się od pakowania ubrań, których wcześniej nie nosiłaś. Jeśli przed dwa lata nawet nie wyjęłaś czegoś z szafy, to zdecydowanie nie warto brać tego na urlop „na wszelki wypadek”.

Roluj ubrania, nie zgniatając ich

Pracowite układanie wyprasowanych strojów niczemu nie służy – w czasie podróży i tak wszystko się pomiesza. Lepiej delikatnie rolować ubrania, bo to po pierwsze ograniczy liczbę zagnieceń, a po drugie – jest bardziej ergonomiczne. Pamiętaj też, żeby rozpakować bagaż zaraz po dotarciu na miejsce i powiesić garderobę na wieszakach.

Zabezpiecz kosmetyki i produkty płynne

Umazane szamponem tenisówki albo poplamione mascarą tiszerty, choć to oczywiście żaden poważny problem, raczej cię nie rozbawią. Wszystko, co tylko ma szansę się wylać, powinno znaleźć się w plastikowej torebce – można wykorzystać do tego zamykane na suwak torebki spożywcze. Pamiętaj też, że w bagażu podręcznym obowiązują limity objętości płynów i na lotnisku będziesz musiała z żalem pozbyć się wszystkich zbyt dużych opakowań wraz z zawartością! Kup kosmetyki w małych podróżnych pojemnikach, bez trudu można je dostać w drogeriach.