fbpx

10 rad na przedwakacyjny stres

przygotowanie do urlopu
123rf.com

Zwykle to, co przynosi nam najwięcej radości, jednocześnie powoduje sporo napięć. Stresują nas przecież i miłosne wyznania, i śluby, także rodzinne uroczystości oraz wakacje. Jak sobie z tym radzić?
1. Popatrz na wakacje z dystansem. To naturalne, że chcesz, żeby wakacje były nie tylko udane, ale także niezapomniane, są przecież źródłem wspomnień, które dodają sił przez cały rok. Jednak, gdy podejdziesz do nich zbyt poważnie, stworzysz w sobie zbyt wiele psychicznego napięcia, które nie pozwoli się nimi cieszyć.

2. Miej realne oczekiwania. Czekamy na wakacje i lato przez wiele miesięcy i spodziewamy się po nich ogromnie dużo. To nie jest dobre podejście, lepiej nastawić się na to, żeby się nie denerwować i nie planować odpoczynku zbyt szczegółowo. Wakacje nie mogą być kolejnym obowiązkiem, bo tracą swój sens.

3. Zaplanuj to, co musisz. W planach uwzględnij termin, wydatki, miejsce pobytu i rodzaje aktywności lub jej brak. Zanim zdecydujesz się na wakacje, ustal sama ze sobą, jakiego rodzaju odpoczynku najbardziej potrzebujesz. Wylegiwania się na plaży czy raczej zwiedzania, samotności czy towarzystwa bliskich?

4. Uwzględnij sprawy dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, pomyśl o wakacjach dla dzieci. Czy są one gotowe i macie taką możliwość, żeby wysłać je na obóz lub do rodziny? Co z opieką nad nimi, gdy ty będziesz w pracy? Czy uda się połączyć odpoczynek ich i twój oraz partnera? Takie ustalenia wymagają logistyki, ale jeśli zabierzesz się za to metodycznie i odpowiednio wcześnie, wszystko ułoży się gładko.

5. Szanuj indywidualne różnice w podejściu do wakacji. Nasze temperamenty są różne, można się o tym przekonać, biorąc pod uwagę wakacyjne preferencje. Jeden lubi wspinać się po górach, drugi żeglować, trzeci zwiedzać warowne twierdze. Jeśli żyjesz w związku czy rodzinie, zanim rozpoczną się wakacje, postaraj się uwzględnić potrzeby każdego. Przy dobrej woli można to zrealizować.

6. Ciesz się z lata. To tak naprawdę podstawa. Jeśli jest w tobie prawdziwa radość z wakacji, jest ona najlepszym reduktorem stresu.

7. Włącz na luz. W wakacje zapomnij o dyscyplinie. Nie zmuszaj dzieci do wczesnego kładzenia się spać, nie sprzątaj tak często i dokładnie jak zazwyczaj, unikaj dodatkowych uciążliwych obowiązków. Postaw na przygodę i zabawę. Lato przecież tak szybko mija.

8. Zbliż się do rodziny. Lato to czas grillowania, spotkań na świeżym powietrzu. Czas opieki dziadków nad wnuczętami, czas rodzinnych odwiedzin. Jeśli masz na to ochotę, wykorzystaj wakacje do tego, żeby zbliżyć się do swoich rodziców i dalszej rodziny.

9. Pozostaw trochę czasu tylko dla siebie. Lato to doskonała okazja, żeby kontemplować samotne chwile na łonie przyrody. Taka praktyka bardzo skutecznie ładuje życiową energią. Co powiesz na samotne oglądanie wschodu słońca, siedzenie wieczorem nad rzeką, medytację na łące w lesie?

10. Słuchaj własnych potrzeb.
Bądź dla siebie miła i delikatna, wsłuchaj się w to, czego pragniesz. Może wcale nie marzysz o tym, żeby wybierać się nad Bałtyk z dziećmi, mężem i sąsiadami, tylko lepiej ci zrobią rowerowe wycieczki za miasto. Może masz już dosyć działki i siedzenia u rodziców, tylko pragniesz wziąć plecak i wyruszyć w góry? Jeśli odpowiesz sobie, czego chcesz od wakacji, przestaniesz się stresować. Pozostanie tylko zrealizować swoje pragnienia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze