Jakie smaki kochają Europejczycy?

123rf.com

PizzaPortal.pl, największy serwis do zamawiania jedzenia online, pokusił się o zestawienie ulubionych i najbardziej popularnych potraw na wynos wśród mieszkańców 7 wybranych państw europejskich: Polski, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji oraz Grecji. Co jest najczęściej wymienianym daniem?
POLSKA

reklama

Zestawienie dla Polski nie jest zaskakujące. Na talerzach Polaków króluje typowy włoski przysmak znany na całym świecie, pizza. W czołówce najczęściej zamawianych potraw znajdują się także pierogi oraz kebab-gyros-shwarma. Na dalszych pozycjach w zestawieniu znalazły się burgery, dania kuchni meksykańskiej oraz chińszczyzna i sushi.

CZECHY

Choć tradycyjna czeska kuchnia jest dość ciężka, na czele znalazły rankingu lekkie i zdrowe sałatki. Na drugim miejscu uplasowała się pizza, a na trzecim – makarony. Inne dania, które znalazły się już poza podium, to wszelkie potrawy mięsne, burgery oraz przysmaki kuchni azjatyckiej.

NIEMCY

W Niemczech w pierwszej trójce ulubionych dań na wynos znalazła się standardowo pizza, a także dania kuchni azjatyckiej oraz sushi. Dalsze pozycje zajęły takie dania, jak burgery, makarony, dania kuchni hinduskiej, greckiej, chińskiej, tureckiej oraz arabskiej.

WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii prym wiodą dania kuchni hinduskiej. Kolejne miejsce przypadły pizzy i chińszczyźnie. Brytyjczyków zamawiają także chętnie burgery, kebab, makarony, potrawy japońskie, dania kuchni tajskiej, a także lokalny klasyk Fish & Chips (ryba z frytkami) oraz dania libańskie.

SZWECJA

Czołówka ulubionych potraw w Szwecji to na pierwszym miejscu pizza, a zaraz za nią sałatki i burgery. W dalszej kolejności Szwedom przychodzi ochota na takie przysmaki, jak makarony, dania tajskie, chińszczyzna oraz sushi.

TURCJA

Turcy najchętniej zamawiają potrawy i charakterystyczne dla ich rodzimej kuchni, m.in. kebab. Na drugiej pozycji na talerzach Turków lądują burgery oraz różnego rodzaju kanapki. Pierwszą trójkę zamykają potrawy kuchni włoskiej, w tym oczywiście pizza. Na dalszych pozycjach w rankingu znajdziemy również ogólnie dania różnych kuchni świata, ciasta i desery, a czołówkę ulubionych 7 potraw zamyka kuchnia azjatycka oraz dania z owoców morza.

GRECJA

Ostatnim krajem, który znalazł się „pod lupą” serwisu PizzaPortal.pl jest Grecja, która słynie z niezwykle smacznej i aromatycznej kuchni. Również na greckich talerzach dominuje ich własna, bardzo popularna potrawa – souvlaki, czyli różnego rodzaju mięsa nabite na szpadki. Na podium znalazły się też pizza i burgery. Co interesujące, Grecy w swoim zestawieniu na miejscu 4 uwzględnili kawę. Na dalszych pozycjach rankingu znalazły się naleśniki i inne przysmaki kuchni greckiej. Zestawienie zamykają potrawy z grilla oraz doceniana na całym świecie kuchnia azjatycka.