Markowe produkty w niskich cenach? Czas na smart shopping

Shopper woman shopping with a smartphone in a commercial street

Wbrew pozorom markowe ubrania, perfumy czy sprzęt RTV mogą być w naszym zasięgu nawet przy bardzo skromnym budżecie. Sekret tkwi w poszukiwaniu upragnionego zapachu czy sukienki w odpowiednim miejscu. Inteligentne zakupy towarów luksusowych w najniższych cenach — to jest właśnie smart shopping.
Mimo wszystko to nie jest zwykłe polowanie na okazje. Nie chodzi bowiem o to, aby kupić coś jak najtaniej, nie zważając na jakość, wykonanie i markę produktu. Smart shopper nie kupuje pod wpływem impulsu, lecz planuje, porównuje i wybiera wysokiej jakości towar lub usługę po możliwie najniższej cenie. Okazuje się, że Polacy całkiem nieźle wypadają w porównaniu z innymi narodowościami jeśli chodzi o inteligentne zakupy, mimo że zjawisko to funkcjonuje stosunkowo krótko na rynku.

Czy Polacy są smart shopperami?

W świetle badań nad zjawiskiem smart shoppingu w Europie, Polacy uplasowali się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o świadome, przemyślane i korzystne cenowo zakupy. Tym samym zdystansowaliśmy między innymi Niemcy, Czechy czy Francję. Jednej z przyczyn można upatrywać w fakcie, że 71% naszych obywateli deklaruje pozytywny stosunek do oszczędzania. Co za tym idzie, w bardziej wyważony sposób dokonujemy zakupów. Wyraźnie obserwuje się również trend, który nakazuje wyszukiwanie towarów najwyższej jakości, które będą nam dłużej służyły niż te z pozoru najtańsze, ale wykonane mniej starannie. Wytrawny smart shopper umie poruszać się w świecie promocji i wyprzedaży. Z obniżek cen korzysta 77% konsumentów. Na uwagę zasługuje fakt, że 59% bierze udział w promocjach, ale tylko sprawdzonych, markowych produktów.

Już niemal połowa Polaków wpisuje się w ideę tego zjawiska. 39% przyznaje, że jest odporna na promocje i wyprzedaże towarów, które nie są im potrzebne. Co ciekawe, większość spośród nich to osoby dobrze zarabiające, wykształcone, z dużych miast. Konsumenci o takim profilu najczęściej potrafią strategicznie planować zakupy, są dobrze zorientowani w markach i potrafią najbardziej efektywnie oszczędzać.

Gdzie szukać najlepszych okazji zakupowych?

Dynamiczny rozwój rynku e-commerce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat spowodował, że coraz bardziej przekonujemy się do kupowania w sieci. Świadczy o tym liczba użytkowników; już ponad 16 milionów internautów właśnie tak dokonuje zakupów – ze względu na wygodę, szybkość i dostępność towaru. Podobnym zainteresowaniem cieszą się zarówno sklepy, jak i aukcje internetowe (blisko 13 mln odwiedzających). Z kolei z zakupów grupowych korzysta zaledwie 2,7 mln konsumentów. Wśród pań większym zainteresowaniem cieszą się e-sklepy (6,8 mln), natomiast wśród panów — aukcje internetowe (6,4 mln). W świetle rozważań nad zjawiskiem smart shoppingu aukcje takie jak na za10groszy.pl mogą okazać się jednym z lepszych sposobów na uzyskanie markowych produktów w najkorzystniejszej cenie. Rozwój technologiczny spowodował, że aktywny udział w aukcjach stał się możliwy dla tych, którzy z różnych względów nie mogą śledzić jej przebiegu za pomocą komputera stacjonarnego. Dzięki praktycznym aplikacjom jest to możliwe przy użyciu smartfona.

Sprawdzonym sposobem na to, aby kupić dobrej jakości produkt taniej, jest porównanie ofert różnych sklepów. Do dyspozycji mamy coraz więcej porównywarek cenowych, dzięki którym możemy w jednym miejscu sprawdzić cenę określonego towaru bez konieczności odwiedzania stron poszczególnych sklepów internetowych. W ten sposób możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Niekiedy w poszukiwaniu określonego produktu trudno nam podjąć decyzję. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas zasięgnięcie opinii innych użytkowników. W ten sposób uzyskamy praktyczne informacje zarówno o sprzedającym, jak i o jakości towaru.

Co i w jaki sposób najchętniej kupujemy?

W sieci obecnie możemy kupić dosłownie wszystko. Jednak jak pokazują badania, są pewne grupy produktów, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Na pierwszym miejscu znalazły się bezapelacyjnie gry, muzyka oraz filmy (74%). Nieco mniej, bo 70% internautów, chętnie zaopatruje się w akcesoria dla dzieci oraz zabawki. Dużą popularnością cieszą się również bilety (68%) oraz książki i audiobooki (66%).

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki dokonujemy zakupów, to najchętniej okazji cenowych szukamy na aukcjach. Na ten rodzaj wskazało 92% respondentów. 74% badanych odwiedza e-sklepy, a 35% — robi zakupy grupowe. Potwierdza się zatem teza, że licytacja jest najskuteczniejszym sposobem na dokonanie najkorzystniejszych zakupów.

Smart shopping, mimo że jest stosunkowo młodym trendem zakupowym, zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie szukamy wyłącznie tanich produktów, ale coraz częściej stawiamy na wysoką jakość. Prawdziwy smart shopper potrafi strategicznie zaplanować zakupy i doskonale orientuje się, jak i gdzie szukać najlepszych okazji. Co ważne, transakcje są dokładnie przemyślane; nie ma w nich miejsca na impulsywne działanie. Takie podejście pozwala na znaczne oszczędności i pełną satysfakcję z dokonanej transakcji.