Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

SONY DSC
SONY DSC
14 czerwca 2016 in Styl Życia by Monika Stachura

Podróże do Niemiec. Park Narodowy Kellerwald-Edersee

Niemcy kojarzyły mi się z hipsterskim Berlinem, przemysłowym Zagłębiem Ruhry albo zamkami szalonego Ludwika Bawarskiego. W każdym razie nie z zachwycającą przyrodą. Wyjazd do Parku Narodowego Kellerwald-Edersee zmienił moje wyobrażenia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Aż trudno uwierzyć,  że w środku Niemiec, niespełna 150 kilometrów od Frankfurtu i 50 kilometrów od Kassel, znanych jako biznesowe, finansowe i przemysłowe ośrodki leży tak wielki obszar nienaruszonej przyrody.

SONY DSC

Park Narodowy Kellerwald-Edersee to najmłodszy park narodowy w kraju, został utworzony na początku 2004 rok i dziś obejmuje powierzchnie 5,7 tysiąca hektarów. Od 2011 roku część terenu znajduje się na liście dziedzictwa Unesco.

SONY DSC

Największym bogactwem parku są buki. Las bukowy to pierwotny las europejski, tylko w nim w pełni może rozwijać się endemiczna bioróżnorodność. Dlatego właśnie znajduje się pod szczególna ochroną.

SONY DSC

Naukowcy oceniają, że najstarsze buki w parku mają około 3 tysiące lat. Szacunki opierają się na obserwacji organizmów biologicznych, które żyją na zmarłych drzewach. Dokładnego wieku nie da się określić, ponieważ pnie są puste w środku.

SONY DSC
Poza terenem ścisłego parku narodowego znajduje się rezerwat przyrody. Tutaj także możemy zaobserwować las pierwotny, w znacznej części położony na wapiennym podłożu.

SONY DSC

Drugi człon nazwy parku: „Edersee” odnosi się do sztucznego jeziora, które powstało na początku XX wieku po zbudowaniu imponującej tamy. Edersee ma długość 27 kilometrów i jest rajem dla miłośników sportów wodnych: można tu żeglować, pływać, surfować, jeździć na rowerze wodnym, nurkować.

SONY DSC

SONY DSC

Jezioro rozciąga się w miejscu, gdzie znajdowało się kilka wiosek.Część zalanych kamiennych budowli przetrwała do dziś – na głębokości kilku/kilkunastu metrów można oglądać „Atlantydę z jeziora Eder”.

SONY DSC

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI