Polacy chętniej wspierają fundacje

Chociaż fundacje borykają się z problemem pozyskiwania funduszy od darczyńców, organizacje pożytku publicznego (OPP) mogą liczyć na wsparcie podatników. Z roku na rok przybywa Polaków, którzy chętnie wspomagają fundacje 1% podatku.
Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2004 roku ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wystarczy odprowadzać podatek i w odpowiednim terminie wykonać rozliczenie PIT, by móc przekazać 1%.

reklama

Rosnące wpływy z 1%

W pierwszym roku obowiązywania ustawy o działalności pożytku publicznego na przekazanie 1% podatku zdecydowała się zaledwie garstka społeczeństwa – 0,33% upoważnionych podatników. W kolejnych latach wpływy z 1% coraz bardziej zasilały konta wybranych organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ministerstwa Finansów w 2014 roku każde rozliczenie PIT złożone przez grono 12 mln podatników zapewniło fundacjom kwotę ponad 506 mln zł. Największe wpływy odnotowała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

By wesprzeć fundacje, należy sprawdzić ich obecność na oficjalnej liście OPP publikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie spis obejmuje ponad 8000 organizacji z całej Polski, m.in. WWF, Stowarzyszenie Podhalańskie Amazonki, Fundacja SiePomaga.

Pobierz program PIT bezpłatnie, by pomóc OPP

Każdy może zostać darczyńcą, bez konieczności wydawania ani jednej dodatkowej złotówki. Wystarczy wykonać rozliczenie PIT, pobierając program PIT ze strony wybranej fundacji, np. WWF. Jest to organizacja działająca na rzecz przyrody, chroniąca ją przed postępującą degradacją. W ramach swojej misji zajmuje się m.in. ratowaniem wymierających gatunków zwierząt. Program PIT udostępniany jest bezpłatnie.

Aby szybko i prosto rozliczyć roczny podatek dochodowy, należy pobrać taki program PIT i wypełnić deklarację. Chcąc przekazać 1% podatku, nie trzeba nawet znać numeru KRS. Korzystając z pobranego ze strony fundacji oprogramowania, wszystkie dane wpisywane są automatycznie.

1% podatku nic nie kosztuje

Raport resortu finansów jednoznacznie wskazuje, że nie wszyscy podatnicy przekazują 1% podatku. Zaledwie 56% osób fizycznych wykazujących w zeznaniu należny podatek zdecydowało się wesprzeć wybraną fundację. Z czego to wynika?

Odpowiedź jest prosta – wiele osób nadal myśli, że 1% pobierany jest z nadpłaty. Tymczasem kwota przekazywana organizacjom pożytku publicznego stanowi część daniny na rzecz urzędu skarbowego. Oznacza to, że pieniądze wędrują z konta fiskusa, a nie są odbierane podatnikom. Warto więc wspomóc OPP, tym bardziej że jest to czynność zupełnie neutralna podatkowo.