Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1procent wwf_zwierciadlo
23 marca 2015 in Styl Życia by redakcja

Polacy chętniej wspierają fundacje

Chociaż fundacje borykają się z problemem pozyskiwania funduszy od darczyńców, organizacje pożytku publicznego (OPP) mogą liczyć na wsparcie podatników. Z roku na rok przybywa Polaków, którzy chętnie wspomagają fundacje 1% podatku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2004 roku ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wystarczy odprowadzać podatek i w odpowiednim terminie wykonać rozliczenie PIT, by móc przekazać 1%.

Rosnące wpływy z 1%

W pierwszym roku obowiązywania ustawy o działalności pożytku publicznego na przekazanie 1% podatku zdecydowała się zaledwie garstka społeczeństwa – 0,33% upoważnionych podatników. W kolejnych latach wpływy z 1% coraz bardziej zasilały konta wybranych organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ministerstwa Finansów w 2014 roku każde rozliczenie PIT złożone przez grono 12 mln podatników zapewniło fundacjom kwotę ponad 506 mln zł. Największe wpływy odnotowała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

By wesprzeć fundacje, należy sprawdzić ich obecność na oficjalnej liście OPP publikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie spis obejmuje ponad 8000 organizacji z całej Polski, m.in. WWF, Stowarzyszenie Podhalańskie Amazonki, Fundacja SiePomaga.

Pobierz program PIT bezpłatnie, by pomóc OPP

Każdy może zostać darczyńcą, bez konieczności wydawania ani jednej dodatkowej złotówki. Wystarczy wykonać rozliczenie PIT, pobierając program PIT ze strony wybranej fundacji, np. WWF. Jest to organizacja działająca na rzecz przyrody, chroniąca ją przed postępującą degradacją. W ramach swojej misji zajmuje się m.in. ratowaniem wymierających gatunków zwierząt. Program PIT udostępniany jest bezpłatnie.

Aby szybko i prosto rozliczyć roczny podatek dochodowy, należy pobrać taki program PIT i wypełnić deklarację. Chcąc przekazać 1% podatku, nie trzeba nawet znać numeru KRS. Korzystając z pobranego ze strony fundacji oprogramowania, wszystkie dane wpisywane są automatycznie.

1% podatku nic nie kosztuje

Raport resortu finansów jednoznacznie wskazuje, że nie wszyscy podatnicy przekazują 1% podatku. Zaledwie 56% osób fizycznych wykazujących w zeznaniu należny podatek zdecydowało się wesprzeć wybraną fundację. Z czego to wynika?

Odpowiedź jest prosta – wiele osób nadal myśli, że 1% pobierany jest z nadpłaty. Tymczasem kwota przekazywana organizacjom pożytku publicznego stanowi część daniny na rzecz urzędu skarbowego. Oznacza to, że pieniądze wędrują z konta fiskusa, a nie są odbierane podatnikom. Warto więc wspomóc OPP, tym bardziej że jest to czynność zupełnie neutralna podatkowo.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI