Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
16 lutego 2015 in Praca i Finanse by redakcja

Czy jesteś gotowa na łączenie pracy i macierzyństwa?

Wiele pracujących matek boryka się z problemem pogodzenia kariery z wychowywaniem dzieci. Firmy coraz częściej oferują im więc udogodnienia w postaci chociażby częściowego skrócenia dnia pracy lub wykonywania niektórych obowiązków domowych w zaciszu domowym. To doskonały kompromis łączenia dwóch ważnych sfer życia. Aby jednak taka metoda okazała się skuteczna, naucz się tak planować czas, by w pełni efektywnie poświęcać czas zarówno pracy, jak i rodzinie.

Kompromisy są ważne

Jak pokazuje większość firm wyznaje politykę prorodzinną i zgadza się na elastyczne ustępstwa, by zapewnić pracownicom możliwość godzenia kariery z macierzyństwem. Nie wszystkie jednak podchodzą do tego tak chętnie. Często decyzja o pracy w niepełnym wymiarze czasu może nieść ze sobą ryzyko ograniczeń np. w postaci mniejszych zarobków. Zdarza się również, że pracujące zdalnie matki narzekają na brak perspektyw rozwoju i awansu, czy wręcz gorsze traktowanie ze strony pracodawcy. Jeśli zauważasz więc, że firma jest nieprzychylna do wprowadzania kompromisowych udogodnień, a Twój szef nie widzi na tym polu możliwości do dyskusji, zastanów się, czy wiązanie przyszłości z taką organizacją ma sens – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

To ważne, by Twoja kariera nie straciła rozpędu, a rodzina nie ucierpiała z powodu rygorystycznych zasad przełożonego.

Niewątpliwe zalety

Chęć połączenia życia rodzinnego z pracą to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety. Elastyczne formy zatrudnienia, które może zaproponować Ci pracodawca to Twoja szansa, by nie wypaść z rynku i mieć pieczę nad rozwojem swojej kariery.

Błędnym mniemaniem jest również przeświadczenie, że godzenie pracy ze sprawami domowymi może skutecznie zablokować rozwój kariery. Kilka prostych wskazówek sprawi, że nie zostaniesz wykluczona z życia zawodowego i będziesz mogła jego pełnią:

• szukaj wsparcia: nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich planów czy marzeń. Jeśli chcesz się stale rozwijać i podnosić swoje kompetencje, nie ograniczaj się. Warto, by w obowiązkach domowych aktywnie uczestniczył i pomagał Ci partner, a wówczas znajdziesz czas na wszystko. Możesz również poprosić bliższą rodzinę, by wsparła Cię, przynajmniej na początku, w najbardziej absorbujących zajęciach np. opieką nad dziećmi.

• oceń swoje potrzeby: najważniejsze to skupić się na najistotniejszych celach i realizować je metodą małych kroków. Zaplanuj sobie każdy dzień tak, by zakończyć go ze świadomością zrealizowania wszystkich pilnych zadań lub projektów. Nie odkładaj niczego na później, bo spiętrzone obowiązki nie pozwolą Ci w pełni cieszyć się chwilami rodziną. Zaaranżuj swój pokój do pracy, a potrzebnych dokumentów nie przenoś do innych pomieszczeń domowych. Unikniesz chaosu organizacyjnego – radzi Małgorzata Majewska.

• pozostań w stałym kontakcie: by nie „wypaść z obiegu zawodowego” bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami dotyczącymi branży w której pracujesz. Stale podnoś swój poziom wiedzy, by nie robić sobie niepotrzebnych zaległości.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI