Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
11 czerwca 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Czy jesteś naturalnym liderem?

Wybitni przywódcy inspirują i porywają do działania. Wszystko dzięki inteligencji emocjonalnej! To jej elementy:

SAMOŚWIADOMOŚĆ. Liderzy rozumieją, jak ich uczucia wpływają na nich samych i na wyniki ich pracy. Potrafią o nich rozmawiać. Znają swoje słabe i mocne strony i umieją się z siebie śmiać. Z wdziękiem przyjmują konstruktywną krytykę. Cechuje ich pewność siebie, co przekłada się na to, że chętnie podejmują się trudnych zadań.

ZARZĄDZANIE SOBĄ. Naturalni liderzy potrafią znaleźć sposób na poskromienie własnych niespokojnych impulsów i emocji. Otwarcie przyznają się do pomyłek i błędów oraz silnie przeciwstawiają się nieetycznemu działaniu innych. Mają dużą zdolność do adaptacji, są pragmatyczni, ich cele są ambitne, ale osiągalne. Chwytają okazje lub je stwarzają, ale nie czekają na nie. Są też wielkimi optymistami.

ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA. Liderów cechuje empatia, potrafią spojrzeć na sytuację z perspektywy drugiej osoby. Dostrzegają też powiązania społeczne i kluczowe relacje władzy. Utrzymują serdeczne stosunki z klientami firmy, starannie monitując poziom ich zadowolenia.

ZARZĄDZANIE RELACJAMI. Liderzy potrafią inspirować innych poprzez trafne wyrażanie wspólnej wizji. Dzięki nim praca staje się pasjonująca. Potrafią też przekonywać do swoich racji i efektywnie rozwijać zdolności innych ludzi. Umieją porozumieć się ze wszystkimi stronami konfliktu i konstruktywnie go rozwiązać. Poświęcają czas na tworzenie i cementowanie bliskich relacji między ludźmi.

Źródło: Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee, „Naturalne przywództwo”, wyd. Jacek Santorski 2002


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI