Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

mat.pras.
mat.pras.
6 grudnia 2011 in Turystyka by redakcja

Elementarz narciarza, czyli co każdy miłośnik nart powinien wiedzieć

Narty, jakie są każdy widzi – przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Czy wiecie jednak, że istnieją cztery rodzaje nart, których modele diametralnie różnią się od siebie? Promień skrętu, taliowanie czy sztywność powinna być dostosowana do umiejętności narciarza i warunków na stoku. Jak właściwie dobrać narty? Poniższy elementarz, to garść praktycznych informacji, dzięki którym początkującemu narciarzowi łatwiej będzie wejść w świat zaawansowanych technologii narciarskich.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czym narty różnią się od siebie?  

Istnieje wiele typów nart używanych do spotów zimowych: FreeRide, zjazdowe, biegowe, do skoków czy turowe. Ponieważ jednak najbardziej popularne są ostatnie cztery skupimy się właśnie na nich. Nartami zjazdowymi zainteresuje się spora część amatorów białego szaleństwa. Są to modele, dzięki którym każdy z nas, niezależnie od doświadczenia i umiejętności może swobodnie szusować po stoku. Następny typ nart służy natomiast do uprawiania narciarstwa biegowego. W tej dyscyplinie Polska zajmuje zaszczytne miejsce, a to dzięki Justynie Kowalczyk, która używa nart biegowych. Podobnie, jak nasz mistrz Adam Małysz, który korzystał z trzeciego rodzaju nart (skokowych) i słynie ze skoków narciarskich. O ile, o pierwszych trzech typach nart zapewne większość z nas słyszała, o tyle zastosowanie ostatnich – turowych, wydaje się dość zagadkowe. Narty turowe służą do… wspinaczki oraz zjeżdżania. Dzięki specjalnej konstrukcji i akcesoriów nie ześlizgują się podczas podbijania szczytów, ale też nie sprawiają problemów, kiedy chcemy spokojnie zjechać ze stoku.

Podział nart zjazdowych i najważniejsze cechy

Narty zjazdowe dzielą się na dwa typy: należą do nich narty klasyczne oraz carvingowe. Różnią się od siebie tzw. taliowaniem, czyli wcięciem bocznej krawędzi. Narty klasyczne były praktycznie całkowicie proste. Narty carvingowe natomiast mają różne rodzaje taliowania i w zależności od niego różne zastosowania.

Narty Fisher Viron 6.6 Powerrail przeznaczone do sportowej jazdy. Ich taliowanie to: 18-68-100

W nartach do spokojnej jazdy rekreacyjnej stosuje się wycięcie koła oznaczone, jako „R”. Jeżeli chcemy pokazać sportowy pazur – wybierzmy te o większym promieniu. Dobrym przykładem jest Fischer Viron 6.6 Powerrail, który jest wystarczająco sztywny do uprawiania dynamicznej, sportowej jazdy. Taliowanie podawane jest w ciągu trzech cyfr w formacie X-Y-Z. Pierwsza określa szerokość narty w dziobie, druga w talii, a trzecia w najszerszym punkcie z tyłu narty.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI