Na czym polega oferta first minute?

Na czym polega first minute
123rf.com

Niektórzy już latem myślą o przyszłorocznym wyjeździe na narty, a letni wypoczynek zaczynają planować w styczniu. Kiedy warto się zainteresować ofertą first minute?

Biura podróży zachęcają klientów do kupienia wycieczki w ofercie first minute, wskazując przede wszystkim na niską cenę. I rzeczywiście, decydując się na podpisanie umowy kilka miesięcy przed planowanym urlopem, zapłacimy mniej nawet o 30-40 proc. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z całej palety możliwości, bo korzystamy z pełnego katalogu ofert danego tour operatora. Możemy wybrać konkretną miejscowość, dogodny termin i hotel z najlepszym dostępem do morza czy położony bezpośrednio na stoku.

Organizator wyjazdu też ma komfort, bo czym więcej jest rezerwacji, tym mniejsze ryzyko, że zostanie z niesprzedanymi miejscami. Rezerwować z wyprzedzeniem miejsca w hotelach i u przewoźników, może wynegocjować większe rabaty. Dlatego do ofert first minute biura dokładają gratis na przykład ubezpieczenie albo wycieczkę fakultatywną w trakcie wypoczynku.

Zdarza się jednak, że ekonomia zwycięża nad kupiecką rzetelnością i ta sama wycieczka, którą w styczniu – kiedy na ogół zaczynają się pojawiać oferty first minute – kupiliśmy powiedzmy za 1300 zł, tuż przed wyjazdem kosztuje 1100 zł. W takiej sytuacji biuro może, ale nie musi, zwrócić klientowi te 200 złotych różnicy.