Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

24 sierpnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Wybierz śledzia zamiast halibuta

Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki zachęcają do wyboru niezagrożonych gatunków ryb i owoców morza: śledzia, szprota, makreli. Hasłem „To Twój wybór ma znaczenie” przekonują, że każdy może ocalić życie w morzach i oceanach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

© naturepl.com / Doug Perrine / WWF.

Czy kiedykolwiek jadłeś węgorza? Albo solę? A może jesteś wielbicielem halibuta? Wydaje się, że to gatunki dość pospolite, łatwo kupić je właściwie w każdym sklepie. Jednak grozi im wyginięcie – podobnie jak wielu innym gatunkom ryb i owoców morza. – Twoja, pozornie błaha, decyzja o tym, co dziś zjesz na obiad, może zmienić świat – przekonuje organizacja ekologiczna WWF. W prowadzaną przez nią „Kampanię na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów” zaangażowały się znane osoby: Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki.

Nie każdy wie, że morza i oceany stanowią aż dwie trzecie powierzchni Ziemi, a większość żywych istot na Ziemi jest ściśle powiązanych z wielkimi wodami. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zmienimy naszych zachowań, to już za 40 lat ryb w oceanach może zabraknąć.

Działalność człowieka ma bowiem ogromny wpływ na ekosystemy morskie i różnorodność gatunkową żyjących w nich organizmów. Jednym z głównych czynników wpływających negatywnie na występujące w morzach organizmy są nieodpowiedzialne praktyki rybackie. Ocenia się, że 90 proc. komercyjnie poławianych na świecie gatunków ryb i skorupiaków jest albo było eksploatowanych nadmiernie lub na granicy bezpieczeństwa. W Bałtyku tylko 3 na 10 poławianych komercyjnie gatunków znajduje się na stabilnym poziomie – mimo to połowy wszystkich dziesięciu są kontynuowane.

Na skutek między innymi nadmiernych połowów wiele popularnych w sklepach i restauracjach gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Należą do nich m.in. sola, halibut, węgorz, karmazyn i łosoś bałtycki.

– Chcemy przekonać osoby, które jedzą ryby i owoce morza, aby wybierały gatunki, których połowy nie stanowią zagrożenia dla środowiska – mówi Olga Sarna z Fundacji WWF Polska. – Zasoby morskie są nadmiernie eksploatowane, a zagrożone gatunki potrzebują czasu na odbudowę swoich stad. Dlatego należy przez jakiś czas ograniczyć ich połowy, kupowanie i jedzenie, aby umożliwić ich odbudowę, co pozwoli naszym dzieciom i wnukom cieszyć się ich smakiem.

Informację na temat tego, jakie ryby i owoce morza wybierać znalazły się w poradniku „Jaka ryba na obiad?” dostępnym na stronie www.ryby.wwf.pl oraz w aplikacji mobilnej WWF Poradnik. Ze strony można pobrać także, przygotowaną we współpracy z Partnerem Projektu – Fundacją Szkoła na Widelcu, książkę kulinarną „Ryby Wybrane”. Dowiemy się z niej, dlaczego warto przywiązywać wagę do wyboru odpowiednich gatunków. Książka zawiera szereg praktycznych porad na temat tego, gdzie kupić i jak wybrać świeżą rybę oraz jak ją przygotować, a także przepisy na dania z rekomendowanych przez WWF ryb i owoców morza.

To nasze wybory kształtują rynek, wybierajmy więc mądrze, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI