1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dobra wiadomość dla miłośników przyrody! Powstanie nowy park narodowy w Polsce

Dobra wiadomość dla miłośników przyrody! Powstanie nowy park narodowy w Polsce

Białowieski Park Narodowy (Fot.Agencja Wschód/Forum)
Białowieski Park Narodowy (Fot.Agencja Wschód/Forum)
Zobacz galerię 21 zdjęć
W parkach narodowych wpływ człowieka na przyrodę jest bardzo ograniczony. Potrzebujemy takich miejsc, gdzie natura rządzi się tylko swoimi prawami. W Polsce to zaledwie 1 proc. powierzchni. Czy znasz wszystkie polskie parki narodowe? Naprawdę warto je poznać – można tam znaleźć prawdziwe cuda. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć.

Ostatnie zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska dają nadzieję na nową politykę dotyczącą ochrony środowiska. W najbliższych latach mają powstać kolejne parki narodowe, obszary, które wytycza się, aby zachować różnorodność biologiczną oraz walory krajobrazowe, a także przywrócić właściwy stan przyrody lub odtworzyć zniekształcone siedliska przyrodnicze.

Parki narodowe to miejsca, gdzie rządzi przyroda, a człowiek jest tylko gościem i jako gościa obowiązują go ściśle określone zasady. Nie wolno tu nic bezkarnie budować, ścinać, zrywać, łowić ani zabijać. Nie wolno regulować rzek, wykopywać torfu, minerałów czy bursztynu. Nie wolno chodzić na azymut i wydeptywać swoich ścieżek po będącej pod ochroną roślinach, tylko trzeba chodzić wytyczonymi dla turystów szlakami. Patrząc na ostatnie dokonania człowieka – że wspomnę tylko o wycince lasów czy katastrofie ekologicznej w Odrze – takich rejonów potrzeba nam jak najwięcej.

W Polsce mamy 23 parki narodowe. Ostatni – Park Narodowy „Ujście Warty” – założono w 2001 roku. Najstarszymi parkami narodowymi są Pieniński Park Narodowy i Białowieski Park Narodowy.

Nowy park narodowy gdzie powstanie?

Kolejny – 24. – park narodowy ma powstać jeszcze w tym roku. Który region Polski może na niego liczyć? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, a na liście wyjątkowych obszarów godnych ochrony na mapie Polski nie brakuje. Na lokalizację pierwszego nowego parku narodowego wskazuje się Podkarpackie, a konkretniej Pogórze Przemyskie, gdzie znajduje się aż 6,5 tysiąca drzew, które spełniają kryteria pomników przyrody. Mieszkają tu dziki, wilki, rysie, żbiki i niedźwiedzie, a nawet na żubry.

Na „krótkiej liście” parków do utworzenia znajdują się: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, rejon dolnej Odry i Zachodniopomorskie. Wyścig i rywalizacja są jednak niepotrzebne, gdyż Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza sukcesywnie tworzyć w Polsce parki narodowe. Może więc wkrótce miejsce chronionych przed szkodliwą działalnością człowieka będzie niż 1 proc. powierzchni kraju?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze