1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Polski buk Europejskim Drzewem Roku 2024. To czwarte polskie drzewo, które zwyciężyło w tym konkursie

Polski buk Europejskim Drzewem Roku 2024. To czwarte polskie drzewo, które zwyciężyło w tym konkursie

Buk „Serce Ogrodu” z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka/materiały prasowe treeoftheyear.org)
Buk „Serce Ogrodu” z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka/materiały prasowe treeoftheyear.org)
Po raz kolejny polskie drzewo zostało nagrodzone pierwszą nagrodą w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Tym razem zwyciężył buk nazywany Sercem Ogrodu, który rośnie w starym parku ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczyło 15 drzew z różnych krajów Europy. Zwycięzcę ogłoszono 20 marca, podczas ceremonii rozdania statuetek w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Okazał się nim monumentalny buk z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który w konkursie w sumie uzyskał 39 158 głosów. To trzecie polskie drzewo z rzędu i czwarte w historii, które zwyciężyło w tym plebiscycie.

Buk „Serce Ogrodu” z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka/materiały prasowe treeoftheyear.org) Buk „Serce Ogrodu” z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (Fot. Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka/materiały prasowe treeoftheyear.org)

Polski buk został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2024

Szacuje się, że rosnący we Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku buk, nazywany Sercem Ogrodu, ma ponad 200 lat. Można go znaleźć w samym centrum starego parku i trudno przejść obok niego obojętnie, gdyż zachwyca majestatycznym wyglądem, nietypowo ukształtowanym i grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami i purpurowo zabarwionymi liśćmi, które pięknie połyskują w słońcu. Buk jest żywym dowodem na historyczne zawirowania starego parku i dominuje nad położonym wokół niego Arboretum. W cieniu jego wielkiej, rozłożystej korony wciąż spotykają się pasjonaci – tak jak 100 czy 200 lat temu – których łączy zachwyt przyrodą.

Drugie miejsce w konkursie zajął francuski płaczący buk z Bayeux (uzyskał 24 807 głosów), którego gałęzie rozciągają się na ponad 40 m szerokości, przez co miasto musiało zapewnić mu wsparcie konstrukcyjne. Z kolei trzecie miejsce na tegorocznym podium należy do włoskiego tysiącletniego drzewa oliwnego z Luras w Sardynii (13 933 głosów), które szacuje się jako jeden z najstarszych okazów dzikiej oliwki na wyspie. Pozostałe drzewa występujące w konkursie pochodziły z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Holandii, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Francuski buk płaczący z Bayeux (Fot. Emmanuel Boitier/materiały prasowe treeoftheyear.org) Francuski buk płaczący z Bayeux (Fot. Emmanuel Boitier/materiały prasowe treeoftheyear.org)
Włoskie tysiącletnie drzewo oliwne z Luras (Fot. Valerio Atzori Corpo forestale Sardegna/materiały prasowe treeoftheyear.org) Włoskie tysiącletnie drzewo oliwne z Luras (Fot. Valerio Atzori Corpo forestale Sardegna/materiały prasowe treeoftheyear.org)

Już po raz czwarty polskie drzewo wygrywa tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest od 13 lat. Powstał wskutek inspiracji podobnym plebiscytem, który od 2002 roku był organizowany w Czechach. W pierwszej edycji europejskiej brało udział 5 krajów, w tym roku zaś było ich już 16. Polscy kandydaci wygrywali w nim już trzykrotnie – w 2017 roku zwyciężył dąb Józef z Wiśniowej, dwa lata temu – dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, a rok temu dąb Fabrykant z Łodzi. Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.

Źródło: treeoftheyear.org

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze