Zwierzę na wakacjach

123rf.com

Okres wakacyjny to czas wyjazdów na upragniony urlop. Kiedy my cieszymy się perspektywą wyjazdu na wymarzone wakacje, zwierzak przeżywa bardzo stresujące chwile. Widok walizek to sygnał nadchodzących zmian. Jak zaoszczędzić stresu naszym ulubieńcom i zadbać o ich bezpieczeństwo?
Opinie specjalistów są podzielone. Zoopsycholodzy twierdzą, że w przypadku wyjazdu dłuższego niż dwa tygodnie warto zabrać towarzysza rodziny ze sobą. Zbyt długa rozłąka może być dla obydwu stron niekorzystna, a jej konsekwencje nieprzewidywalne. Często zdarza się, że zestresowane zwierzę przestaje jeść, co prowadzi do różnych powikłań zdrowotnych. W przypadku krótszego wyjazdu, dobrym pomysłem jest pozostawienie czworonoga z zaufaną osobą.

reklama

Niezależnie od tego, czy zabierzemy pupila ze sobą, czy pozostawimy go z kimś bliskim, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, a także komfortowe warunki rozłąki lub czasowej zmiany pobytu. Warto zatroszczyć się o to, aby nasz kot lub pies miał przy sobie swoje ulubione rzeczy. Może to być zarówno kojec, kocyk, jak też ulubiona zabawka. Znane przedmioty i zapachy z pewnością ułatwią adaptację w nowym miejscu. Lepiej też zaopatrzyć przybranego opiekuna w zapas znanej i lubianej przez zwierzę karmy.

Psy i koty zazwyczaj szybko adaptują się do nowych warunków, ale nieznane otoczenie jest dla nich zwykle stresujące. Częste są przypadki nagłej ucieczki na przykład podczas spaceru. Zaginięcie czworonoga to wydarzenie dotkliwe dla obydwu stron. Wystraszony zwierzak jest nieprzewidywalny. Specjaliści wskazują trzy rodzaje najczęstszych reakcji:

  • poszukiwanie kryjówki w wyniku odczuwanego lęku – wówczas zwierzę ukrywa się w bezpiecznym dla niego miejscu i jedynie głód zmobilizuje go do dalszej wędrówki;
  • zachowanie agresywne – w rezultacie poczucia zagrożenia pojawia się agresja, objawiająca się nietypową reakcją na inne zwierzę, bądź człowieka;
  • permanentna ucieczka, przy której zwierze może podjąć próbę szukania tropu i drogi do domu.

Rolą właściciela jest zapewnienie swojemu pupilowi bezpieczeństwa, a jeśli dojdzie do sytuacji zaginięcia – rozwiązania, które pozwoli go szybko odnaleźć. Prosta identyfikacja zaginionych zwierząt, to podstawa ich szybkiego i szczęśliwego powrotu do domu. Czip i tatuaż są na tej drodze absolutnie niezbędne, wymagają jednak użycia specjalistycznego czytnika.

Innym rozwiązaniem jest usługa specjalnego breloka zaopatrzonego w całodobową obsługę call center. Brelok mySafety Bezpieczny Pupil zawiera unikalny kod, pod którym zarejestrowany jest zwierzak oraz numer na infolinię, gdzie całodobowo można zgłosić jego odnalezienie – znalazca otrzymuje dodatkowo nagrodę pieniężną. Pakiet obejmuje pokrycie kosztów pomocy weterynaryjnej, opieki oraz ewentualnego leczenia pupila do 250 zł.

mat.pras. mySafety Polska