Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Nowe technologie: e-terapie

W czasach, w których w licznych czynnościach wyręcza nas komputer, terapia przez Internet przestaje być ubogim krewnym tradycyjnych spotkań z psychologiem. Ale czy może je zastąpić? Uzupełnienie ich pracą z mobilną aplikacją potrafi uratować życie. Są też tacy, którzy za nic nie otworzą się przed specjalistą. A przed obliczem bezosobowego awatara już tak.
Ilustr. Jan Kallwejt

Ilustr. Jan Kallwejt

Jeszcze na początku wieku nikt nie marzył, że psychoterapia będzie możliwa bez udziału żywego człowieka. Wychodziliśmy z założenia, że być może program komputerowy i zawarte w nim porady mają szansę wspomóc proces dochodzenia do równowagi w smutku, lęku, wstydzie, poczuciu wypalenia, przemęczenia czy porażki. W jaki jednak sposób miałby zastąpić specjalistę? Interaktywnej aplikacji nie sposób wyposażyć w zdolność głębokiego rozumienia, tworzenia metafor, wrażliwość czy intuicję. Laptop Freudowi nie dorówna, gdy wyciągniesz się wygodnie na kozetce i… zaczniesz mówić. Czyżby? Okazuje się, że są takie obszary w psychologii, w których maszyna bywa nie tylko pomocna, ale i skuteczniejsza niż lekarz duszy.

Terapia bez terapeuty

Do eksperymentalnej poradni psychologicznej Elli, skonstruowanej w sieci przez naukowców zza oceanu, gdzie terapeutę zastępuje widoczny na ekranie komputera awatar, trafiają żołnierze armii amerykańskiej. Aplikacja ma za zadanie wykryć u nich lub wykluczyć zespół stresu pourazowego (PTSD) po powrocie z misji wojennych. Rysunkowa sympatyczna postać zadaje pytania i reaguje na nasze odpowiedzi z godną podziwu uważnością. Patrzy w oczy, a to, co mówi, świadczy o bacznej obserwacji naszej mowy ciała, zrozumieniu i empatii. Mamy wrażenie, jakbyśmy siedzieli przed żywą istotą, której nieobojętne, co przeżywamy. Jednak to tylko program. Skąd wie, jak rozmawiać?

Więcej w Zwierciadle 12/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI