Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Pamiętaj o higienie intymnej
123RF.com
21 marca 2013 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Kosmetyki intymne

O produktach do higieny intymnej mówi się bardzo mało. Zakup kolejnego kosmetyku wydaje się być więc kolejnym kaprysem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jednak to absolutnie nieprawda. Nieprawidłowa pielęgnacja tych delikatnych sfer może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i podrażnień.

Płyn czy mydło

Większość kobiet nadal używa zwykłego mydła do pielęgnacji sfer intymnych. Powoduje to nie tylko podrażnienia, ale też zmianę odczynu środowiska i niszczenie naturalnej mikroflory bakteryjnej. Mikroflora ta składa się głównie z pałeczek kwasu mlekowego, produkujących kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Utrzymują one niskie pH na poziome od 3.5 do 4.2. Odpowiednie stężenie kwasu mlekowego i nadtlenku wodoru chroni te delikatne strefy przed namnażaniem się drobnoustrojów. Czasem jednak ta równowaga może być zachwiana – tak dzieje się w przypadku kuracji antybiotykowej czy nieprawidłowej pielęgnacji. Używanie więc mydła nie tylko daje natychmiastowe efekty w postaci pieczenia czy zaczerwienienia, ale może doprowadzić do zachwiania równowagi w mikroflorze i infekcji intymnych.

Jak wybrać dobry kosmetyk do higieny intymnej?

Kosmetyków do higieny intymnej jest naprawdę dużo i każda kobieta może znaleźć dla siebie taki, który bedzie odpowiadał jej potrzebom. Kupując uniwersalny kosmetyk do higieny intymnej, należy zwrócić uwagę na zawartośc łągodzacej alantoiny lub pantenolu, kwasu mlekowego, nawilżajacych śluzów i przeciwzapalnych rozmarynu, kory dębu czy tymianku. Jeżeli jednak kobieta boryka sie z konkretnym problemem, powinna poszukać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ukierunkowanej na konkretną przyczynę.

Otarcia, zaczerwienienia i podrażnienia– wymagają przede wszystkim złagodzenia i zregenerowania naskórka. Pomocny jest tu kwas mlekowy, alantoina, pantenol, aloes czy rumianek. Taki płyn powinnien zawierac ograniczoną ilosć barwników i substancji zapachowych.

Częste nadkażenia grzybicze i bakterynje– działanie antybakteryjne czy antygrzybicze to nie tylko likwidowanie problemu, ale i profilaktyka ważna zwłaszcza w okresie ciaży, połogu i menstruacji. Płyny takie najczęściej zawieraja antybakteryjne wyciągi roślinne z kory dębu, szałwi, rozmarynu, macierzanki, tymianku oraz pałeczki kwasu mlekowego.

Suchość– dotyczy zwłąszcza kobiet w okresie menopauzu. Oprócz regeneracji potrzebne są tu składniki o działaniu nawilżającym i ochronnym. Skłądniki te to przede wszystkim aloes, rumianek, lukrecja, kwas hialuronowy i laktobionowy. W zlikwidowaniu podrażnień sprawdzi się wcześniej wymieniony pantenol i alantoina.

Ciąża– oprócz składników antybakteryjnych, ważne są te o działaniu ochronnym, jak rumianek,lukrecja czy babka lancetowata.

Odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i uniknięcia podrażnień. Aby jak najlepiej wybrać preparat, bez względu na jego formę, trzeba wiedzieć, co powinien zawierać, by rzeczywiście by skuteczny.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI