Nadpotliwość-wstydliwy problem

123RF.com

Pocenie się jest naturalnym procesem organizmu mającym na celu ochronę przed przegrzaniem. Co robić jednak, kiedy pocimy się nadmiernie, nawet gdy jest nam chłodno?
Nadmierna potliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca dla osób, które na nią cierpią. Charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Zlokalizowane są one niemal na całej powierzchni ciała, ale najwięcej ich znajduje się na dłoniach, stopach i w okolicach pach oraz pachwin. Te miejsca są właśnie najczęściej dotknięte nadpotliwością.

reklama

Choroba?

Bywa, że z problemem wiąże się choroba, która powoduje takie objawy. Przyczyn możemy szukać w zaburzeniach gospodarki hormonalnej (nadczynność tarczycy), chorobach metabolicznych (cukrzyca, otyłość, nadwaga) lub infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Zdarza się jednak, że za stan rzeczy odpowiedzialne są stres i silne emocje. Jeszcze innym powodem może być zatrucie.

A jeśli nie?

Zdarza się tak, że nasz organizm ma po prostu zaburzoną funkcję pocenia i w ten sposób reaguje na przykład na silne emocje. Nadmierne pocenie się jednej okolicy ciała, najczęściej związane jest z reakcją emocjonalną na stres. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z poceniem się dłoni.