Niebezpieczne pułapki urodowych prezentów

pułapki urodowych prezentów
123RF.com

Czy wypada dać w prezencie świątecznym zabiegi kosmetyczne, np. botox, mezoterapię lub serię zabiegów odchudzających? Sprawdzamy, co mówi o tym prezentowy savoir-vivre oraz ekspert w dziedzinie dermatologii estetyczne,j dr Edyta Engländer.
Obdarowywanie prezentami urodowymi, zarówno zabiegami jak i kosmetykami, jest zwykle uznawane za prezentowe faux pas. Są jednak wyjątki – wszystko zależy od tego, w jakich relacjach jesteśmy z osobą obdarowywaną. – Tego typu prezenty powinniśmy wybierać tylko wtedy, gdy nie mamy żadnych wątpliwości, w przeciwnym razie prezent może przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi dr Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Botox od męża może grozić rozwodem

– Tak na pytanie o możliwość otrzymania prezentu w postaci odchudzania czy likwidowania zmarszczek reaguje większość moich pacjentek – mówi dermatolog. – Tłumaczą, że chcą czuć się akceptowane i kochane, takimi jakimi są. A wskazywanie wad i części ciała do poprawki na pewno nie służy związkom – dodaje. Tak więc taki prezent jest w złym stylu, nawet jeśli mąż doskonale wie, że jego żona zamierza poprawić swój wygląd.

Między nami przyjaciółkami

Inaczej jest w przypadku bliskich przyjaciółek czy w relacjach pomiędzy mamą i córką. – Jeśli jesteśmy ze sobą blisko, rozmawiamy o wszystkim i wiemy, że nasza przyjaciółka, a może mama, marzy o młodszym wyglądzie, ale zawsze ma inne, ważniejsze wydatki, to nie stoi nic na przeszkodzie, by takie marzenie pomóc spełnić – radzi dr Engländer. Zawsze jednak trzeba działać z wyczuciem i co ważne z głową, by nie narazić bliskiej osoby na niebezpieczeństwo.

Niebezpieczne pułapki urodowych prezentów

Przeczytałaś artykuł w gazecie, koleżanka opowiedziała Ci o fantastycznym zabiegu – myślisz: „to byłby doskonały prezent dla mojej przyjaciółki lub mamy!”. Pamiętaj, że to nie ty powinnaś o tym decydować! Wyłącznie lekarz w oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętności jest w stanie dobrać odpowiedni zabieg dla danej twarzy. – Medycyna to nie restauracja, nie można wybierać zabiegów niczym dań z karty, to po prostu niebezpieczne. Dlatego ostrzegałabym każdego przed miejscami, gdzie można kupić wybrany zabieg, w dodatku nie dla siebie – mówi dermatolog estetyczna.