Sposób na czystą skórę

123RF.com

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy to bardzo ważny element w pielęgnacji. Prawidłowo wykonywane może w znaczny sposób przyczynić się do poprawy stanu zarówno łojotokowej, jak i trądzikowej.
Wszelkie środki oczyszczające cerę tłustą czy trądzikową maja za zadanie dokładne usunięcie brudu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum a także zrogowaciałych komórek naskórka. Wszystkie preparaty powinny charakteryzować się pH zbliżonym do naturalnego pH, tak by nie zakłócać równowagi kwasowo-zasadowej skóry.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt częste mycie skóry twarzy w celu usunięcia nadmiaru sebum i bakterii i mylne uważanie, że jest to sposób na wyeliminowanie problemu nieestetycznego świecenia się skóry.

Do mycia skóry twarzy bardzo często wciąż używamy mydeł. Są to sole wyższych kwasów tłuszczowych, te przeznaczone do skóry problematycznej mogą być wzbogacone o ichtiol czy kwas salicylowy. Ich główną wadą jest wysokie pH, wyższe od naturalnego pH skóry. Powoduje to wytworzenie zbyt zasadowego odczynu i stwarza dogodne warunki do rozwoju patogenów.

Kolejną grupą używanych przez nas środków są płyny kosmetyczne czyli różnego rodzaju żele oraz pianki. Skład takich płynów jest bardzo różny w zależności od przeznaczenia.

W ich skład mogą wchodzić kwasy owocowe, kwas salicylowy, wyciągi ziołowe( z lipy, rozmarynu, tymianku), soki warzywne (ogórkowy) czy też biologicznie czynne substancje o właściwościach łagodzących (witaminy, pantenol). Do substancji o działaniu ściągającym i dezynfekującym należą kamfora, tymol, kwas salicylowy czy kwas borowy. Niegdyś środki przeznaczone do zmywania skóry tłustej były bardzo agresywne, obecnie dużą wagę przywiązuje się do komponowania składu, tak by dobrze oczyszczał, nie naruszając jednak bariery ochronnej skóry.