Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
21 września 2011 in Moda i uroda by redakcja

Witaminy dla pięknej skóry

O tym, że witaminy są ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, wiemy nie od dziś. Warto również zapamiętać, że maja ogromny wpływ na nasz wygląd i witalność naszej skóry.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

O jakiej skórze dermatolog powie, że jest witalna..?

Agnieszka Bliżanowska: Kiedy mówimy o skórze witalnej, to myślimy przede wszystkim o młodej i nieuszkodzonej jeszcze skórze, typowej dla 20-latki. Posiada ona już wszystkie funkcje  i jest w pełni sprawna (czyt. jest dojrzała), ale nie nosi jeszcze znamion upływu czasu. Proces destrukcji, a tym samym starzenia się skóry, zaczyna się bowiem dopiero ok. 25. roku życia. To wtedy nasza skóra, mówiąc kolokwialnie, traci zapał, a tym samym również swoją naturalną witalność.

Kiedy skóra wymaga rewitalizacji? Powszechnie utarło się, że po wakacjach…

A.B.: I częściowo jest to prawda, tzn. wtedy rzeczywiście jest to bardzo potrzebne. Wystawiamy się
w tym okresie na słońce, a tym samym zwiększone działanie wolnych rodników. Rewitalizacja w postaci „zastrzyku” z antyoksydantów, np. aktywnych witamin C i E, przyda się wówczas każdej, nawet bardzo młodej skórze.

Witaminy to składnik wielu preparatów kosmetycznych. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

A.B.: Przede wszystkim, znamy je od dziesiątek lat i wiemy o ich udowodnionym dobroczynnym działaniu – nie tylko na skórę, ale w ogóle, na cały organizm. Jeśli jednak chodzi o kosmetologię, istnieją zaledwie trzy witaminy, które mają sprawdzone działanie, i w które my dermatolodzy wierzymy. Są to: witamina A, czyli retinol, witamina C – najbardziej skuteczny antyoksydant i – doskonale współgrający z C drugi antyoksydant – witamina E.

Co wiemy o nich na pewno?

A.B.: Wiemy, że witamina A ma zdolności naprawcze i zmniejsza istniejące już zmarszczki, C rozjaśnia i poprawia elastyczność skóry, a E nawilża ją i regeneruje. Ale – tu uwaga! – zadziałają tak tylko wtedy, gdy stworzy się im odpowiednie warunki. Cały wysiłek naukowców skupił się w ostatnim czasie na tym, żeby witaminy A, C i E były aktywne i żeby były aktywne tam, gdzie powinny, czyli głęboko w skórze,
a nie jedynie w słoiku.

Odpowiednie warunki, to znaczy…?

A.B.: To znaczy, że preparat nie zadziała, jeśli zawarta w nim cząsteczka aktywna będzie np. za duża, żeby przeniknąć przez wierzchnią warstwę skóry, albo zawieszona zostanie w niesprzyjającym jej środowisku. Trzeba pamiętać, że część witamin  woli środowisko tłuszczowe (są to tzw. witaminy lipofilne), a część wodne (tzw. witaminy hydrofilne). Zapewnienie im tego, to podstawa, by mówić o skuteczności ich działania na skórę. Istotna jest też forma w jakiej witamina znalazła się w preparacie – ta sama witamina bowiem, dodana do preparatu pielęgnacyjnego wchodzi w bardzo różne reakcje,  C np. może się utleniać i z jej dobroczynnego efektu nici.

Jakie Pani zdaniem powinny być kosmetyki witaminowe najnowszej generacji? Krótko mówiąc, po co należy sięgać, licząc na skuteczność?

Najnowszym osiągnięciem są dziś bez wątpienia witaminy bez dodatków i ulepszaczy mogących spowodować niepożądaną reakcję, zawieszone w przyjaznym dla siebie środowisku takie, jak
np. stosowana przeze mnie Monodermà. To czyste witaminy A, E i C – chronione sterylną biodegradowalną otoczką, gwarantującą chemiczną stałość preparatu. W pojedynczym opakowaniu znajdziemy 28 mini nośników/kapsułek, które precyzyjnie wyznaczają skórze dzienną dawkę „spożycia” aktywnego preparatu.

Czy to znaczy, że witaminy aplikowane na skórę można przedawkować..?

A. B.: Można, i wskutek tego można np. skórę podrażnić. Czasem próbujemy nadrobić 10 lat wstecz
i nakładamy zbyt grubą warstwę preparatu ze składnikiem aktywnym.

Od której z zarekomendowanych przez Panią doktor  witamin  możemy rozpocząć naszą kurację witaminową?

– A.B.: Witamina C – jest właściwie dla każdego, bo jest to naturalny antyoksydant – taki „czyściciel”, który przejmuje na siebie wolne rodniki (podobnie zresztą witamina E); ponadto, poza działaniem rozjaśniającym skórę, bierze udział w produkcji kolagenu, czyli ma zdolność naprawczą tego, co już się zepsuło – działa więc nie tylko prewencyjnie, ale także na zmarszczki, które już się pojawiły. E może być stosowana praktycznie bez ograniczeń i jest jedyną z tej trójki, której stosowanie dopuszcza się dwa razy dziennie. Natomiast witamina A powinna być stosowana przez każdą kobietę po 40-tym roku życia.

– Czy można je ze sobą łączyć…?

– A. B.: Jak najbardziej, dla uzyskania intensywnego efektu rekomenduję: C (rano) i A (wieczorem), potem jeśli po A skóra będzie jednak lekko podrażniona, to E na wyciszenie i na regenerację. Intensywna kuracja po lecie potrwa łącznie 2 miesiące, ale efekt  rewitalizacji gwarantowany. Prywatnie, używam witamin Monodermà C i E – codziennie.

Dr Agnieszka Bliżanowska  – ekspert Zwierciadlo.pl, specjalista z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WELLDERM


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI