Konflikt serologiczny – zagrożenie dla dziecka?

Konflikt serologiczny
123rf.com

Konflikt serologiczny to ważny problem w ciąży. Każda para decydująca się na dziecko powinna znać swoją grupę krwi.

Ważne, aby jeszcze przed ciążą ocenić stopień ryzyka pojawienia się konfliktu serologicznego, a w razie potrzeby zastosować odpowiednią profilaktykę.

Na czym polega konflikt serologiczny?

Niezgodność serologiczna pojawia się, gdy przyszła mama ma grupę krwi o czynniku Rh-, a tata Rh+. Doskonale, jeśli maluszek odziedziczy grupę krwi po mamie, jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy Rh swojego ojca. Wówczas może dojść do konfliktu serologicznego.

Ma on miejsce, jeśli krwinki płodu przedostaną się podczas ciąży do krwiobiegu matki. Wówczas organizm kobiety zacznie wytwarzać przeciwciała przeciw antygenowi D znajdującemu się w krwinkach czerwonych dziecka.

Na szczęście do pomieszania krwi zazwyczaj dochodzi dopiero przy porodzie, gdyż wcześniej dzięki barierze łożyskowej nie ma bezpośredniej wymiany krwi między matką, a płodem.
Zatem pierwsze dziecko jest w zasadzie bezpieczne, gdyż organizm matki nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał. Są jednak wyjątki i konflikt może pojawić się już w pierwszej ciąży.

Przyczyny wystąpienia konfliktu serologicznego w pierwszej ciąży

  • powikłania zabiegów wewnątrzmacicznych
  • zabiegi wykonywane podczas ciąży np. amniopunkcja
  • wcześniejsze poronienie zarodka o czynniku Rh+
  • wcześniejsze przerwanie ciąży
Ponieważ są to nieliczne przypadki, a do „wymieszania” krwi najczęściej dochodzi podczas porodu, wytworzone przeciwciała stają się groźniejsze dla dziecka w kolejnej ciąży. Dzieje się tak, gdyż raz wyprodukowane przez organizm przyszłej mamy przeciwciała nie giną i jeśli przy kolejnej ciąży wystąpi ten sam typ niezgodności pomiędzy krwią kobiety i płodu, czyli konflikt krwi, wówczas zaczynają działać. Jeśli następny maluszek również ma czynnik Rh+ istnieje ryzyko wystąpienia:
  • choroby hemolitycznej noworodka,
  • silnej niedokrwistości płodu,
  • w skrajnych przypadkach obumarcia płodu.