1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Prawo do przerwania ciąży zapisane w konstytucji? Na razie we Francji

Prawo do przerwania ciąży zapisane w konstytucji? Na razie we Francji

Przegłosowanie nowelizacji francuskiej konstytucji przyznające prawo kobietom do aborcji przyjęto jako wyraz solidarności z kobietami na całym świecie. (Fot. Corinne Simon/Hans Lucas Agency/Forum)
Przegłosowanie nowelizacji francuskiej konstytucji przyznające prawo kobietom do aborcji przyjęto jako wyraz solidarności z kobietami na całym świecie. (Fot. Corinne Simon/Hans Lucas Agency/Forum)
4 marca 2024 roku to historyczna data w historii Francji. Tego dnia Zgromadzenie Narodowe przegłosowało konstytucyjne prawo kobiet do przerywania ciąży.

Francja staje się pierwszym krajem na świecie, który formalnie włączył aborcję do swojej konstytucji. Dopełnienie formalności nastąpi 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet. To symboliczny gest, ale także sygnał, który wysyła Francja do kobiet na całym świecie. Prace nad nowelizacją konstytucji przyspieszyły bowiem po tym, jak amerykański Sąd Najwyższy w 2022 roku odebrał kobietom federalne gwarancje prawa do aborcji.

Moment głosowania nad zapewnieniem kobietom konstytucyjnego prawa do przerywania ciąży można było śledzić na wielkim ekranie umieszczonym na Placu Trocadero w Paryżu.

Nowelizacja, nad którą pracowano osiemnaście miesięcy, została przegłosowana olbrzymią większością głosów (780 do 72). Wynik głosowania został przyjęty okrzykami radości parlamentarzystek i kobiet zgromadzonych przed telebimem.

Przewodnicząca francuskiego Zgromadzenia Narodowego Yaël Braun-Pivet podkreśliła wagę wydarzenia, przypominając, że ma ono miejsce prawie pięćdziesiąt lat po głosowaniu słynnej ustawy Simone Veil, z 17 stycznia 1975 roku, o dopuszczalności przerywania ciąży, która nadała ramy prawne depenalizacji aborcji we Francji.

– Zawsze będziemy po stronie kobiet – powiedziała Yaël Braun-Pivet, zwracając się do wszystkich kobiet na świecie.

Premier Francji Gabriel Attal powiedział, że Francja jest „ojczyzną praw kobiet” i pionierką walk o nie. – Mamy moralny dług wobec kobiet […], które cierpiały – dodał szef rządu.

Za prawem do aborcji we Francji jest zdecydowana większość obywateli – według ostatniego sondażu poparcie utrzymuje się na poziomie 80 proc. To samo badanie opinii publicznej dowiodło, że znakomita większość ankietowanych poparła wpisanie takiego prawa do konstytucji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze