Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 października 2016 in Parenting by redakcja

Pokaż dziecku, że nauka nie jest nudna

Przy dobrych wzorcach przekazywanych od najmłodszych lat przez rodziców uczenie się nowych rzeczy wcale nie musi być męką. Co zrobić, by nie zniechęcić naszego dziecka do nauki, a wręcz przeciwnie – skutecznie je zmotywować? Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc w zachęcaniu dziecka do kreatywnych działań, niezależnie od jego poziomu motywacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pokazuj ciekawe, innowacyjne pomysły
Warto od samego początku udowadniać dziecku, że nauka nie musi być nudna. Zabierając je na interaktywne wystawy w takie miejsca, jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Centrum Nauki Experyment w Gdyni, pokażesz dziecku świat matematyki i fizyki z zupełnie innej, nieznanej mu dotąd strony. Wizyta na pokazie najnowszych gadżetów technologicznych lub w planetarium być może zakotwiczy w główce naszej pociechy myśl „Też tak chcę!” i zmotywuje je do pielęgnowania tej idei i ciągłego rozwoju w danej dziedzinie.  

Pomagaj, ale nie wyręczaj
Staraj się pomagać dziecku w codziennych zmaganiach z nauką, ale nie wyręczaj go w tej czynności. Badanie zrealizowane przez Squla.pl „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” pokazało, że prawie 40% polskich dzieci spędza do 2 godzin dziennie na odrabianiu prac domowych, a rodzice pomagają dziecku średnio 2 razy w tygodniu w tej czynności. Wsparcie rodzica w nauce planowania czasu na naukę i obowiązki jest niezastąpione, jednak należy wiedzieć kiedy pomaganie zamienia się w wyręczanie.

Nie porównuj z innymi dziećmi
Skup się na mocnych stronach swojego dziecka, a nie jego kolegów i koleżanek z klasy czy rodzeństwa. Pamiętaj także,by podkreślać i chwalić sukcesy dziecka (nawet te małe), a nie wytykać jego braki lub porażki. To wzmocni jego poczucie własnej wartości, a wiadomo, że wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt. Ważna jest również rozmowa z dzieckiem o jego zainteresowaniach i pasjach, a także o tym, co go cieszy a co przeraża.

Zachęcaj do uczestnictwa w konkursach, nie tylko szkolnych
Szkolny „Kangur” to za mało. Poszukaj konkursów, ale też wydarzeń edukacyjnych, które pozwolą dziecku rozwinąć skrzydła, a przy okazji oferują atrakcyjne nagrody. Jeśli przeszkodą jest odległość, znajdźcie konkurs odbywający się online. Dobrym przykładem może być jest ogólnopolski turniej ortograficzny Fun Week Squli, organizowany przez platformę edukacyjną Squla.pl dla szkół i indywidualnych uczniów. Konkrus trwa od 10 do 14 października, a na zwycięzców czekają  tablety, zabawki Furby i gadżety Squli.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI