Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Rozmowa z dzieckiem zamiast smartfona

fot.123rf
27 czerwca 2016 in Parenting by Małgorzata Ohme
Choć na co dzień wypowiadamy milion słów, to kiedy siadamy z dziećmi przy stole w domu, zwykle milkniemy. Albo odpowiadamy automatycznie, nawet nie słuchając pytania, palcami wystukując kolejne miliony słów. Tylko dlaczego potem narzekamy, że nastolatki żyją w wirtualnym świecie?

– Klaruniu, kiedy zdążyłaś napisać takie fajne opowiadanie?
– W szkole.
– W szkole? Na lekcji?
– Nie, na przerwie.
– Nie bawiłaś się z innymi w tym czasie, tylko pisałaś?
– Tak.
– A co inni robili?
– Grali na telefonach. Jak zawsze.Nie jestem w kontrze do nowych technologii, z ciekawością przyglądam się zmianom współczesnego świata, ale takie rzeczy wprowadzają mnie w osłupienie. Gdy system nie jest w stanie, nie chce lub nie potrafi przeciwstawiać się jednoznacznie negatywnym zjawiskom. Jak TO, czyli telefon w szkole bez ograniczeń. W szkole, która oprócz celów edukacyjnych, ma także uczyć ROZMOWY.

Telefony komórkowe w szkole

Kochani rodzice, pamiętacie, jak my czekaliśmy na przerwę? Co wtedy robiliśmy? Plotkowanie, w starszych klasach palenie fajki za rogiem (to też plotkowanie), siadanie na oknie i obgadywanie chłopaków ze starszych klas, flirtowanie, skakanie w gumę, wymienianie się naklejkami, wpisywanie do pseudopamiętników, czytanie, ale przede wszystkim szukanie swobodnego kontaktu z drugim człowiekiem. Na przerwach tworzył się równoległy świat. Świat, w którym twarzą w twarz rozmawiało się ze sobą. A dziś?

Wchodzisz do szkoły, a oni siedzą pod ścianą i grają. Każdy ma 10, 11, 12 lat i swój monitor. Każdy ma swoje palce, które uderzają w klawiaturę. Ma swojego człowieka na ekranie, który jest albo jakimś wyimaginowanym stworkiem, którego trzeba animować, albo też wirtualnym friendem, z którym można wymienić kilka „LOL”. Wszystko kontrolujesz, nie ma kłopotliwych pytań i zawstydzeń. Jesteś, kimkolwiek chcesz być, możesz wymyślać siebie od nowa. Nie sprawdzasz się z kimś twarzą w twarz, nie konfrontujesz ze słabościami (gdy nie wiesz, co powiedzieć, albo się czerwienisz, bo się wstydzisz). Tracisz to, co najcenniejsze. KONTAKT (najprawdziwszy).

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI