Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
27 czerwca 2016 in Parenting by Małgorzata Ohme

Rozmowa z dzieckiem zamiast smartfona

Choć na co dzień wypowiadamy milion słów, to kiedy siadamy z dziećmi przy stole w domu, zwykle milkniemy. Albo odpowiadamy automatycznie, nawet nie słuchając pytania, palcami wystukując kolejne miliony słów. Tylko dlaczego potem narzekamy, że nastolatki żyją w wirtualnym świecie?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Klaruniu, kiedy zdążyłaś napisać takie fajne opowiadanie?
– W szkole.
– W szkole? Na lekcji?
– Nie, na przerwie.
– Nie bawiłaś się z innymi w tym czasie, tylko pisałaś?
– Tak.
– A co inni robili?
– Grali na telefonach. Jak zawsze.Nie jestem w kontrze do nowych technologii, z ciekawością przyglądam się zmianom współczesnego świata, ale takie rzeczy wprowadzają mnie w osłupienie. Gdy system nie jest w stanie, nie chce lub nie potrafi przeciwstawiać się jednoznacznie negatywnym zjawiskom. Jak TO, czyli telefon w szkole bez ograniczeń. W szkole, która oprócz celów edukacyjnych, ma także uczyć ROZMOWY.

Telefony komórkowe w szkole

Kochani rodzice, pamiętacie, jak my czekaliśmy na przerwę? Co wtedy robiliśmy? Plotkowanie, w starszych klasach palenie fajki za rogiem (to też plotkowanie), siadanie na oknie i obgadywanie chłopaków ze starszych klas, flirtowanie, skakanie w gumę, wymienianie się naklejkami, wpisywanie do pseudopamiętników, czytanie, ale przede wszystkim szukanie swobodnego kontaktu z drugim człowiekiem. Na przerwach tworzył się równoległy świat. Świat, w którym twarzą w twarz rozmawiało się ze sobą. A dziś?

Wchodzisz do szkoły, a oni siedzą pod ścianą i grają. Każdy ma 10, 11, 12 lat i swój monitor. Każdy ma swoje palce, które uderzają w klawiaturę. Ma swojego człowieka na ekranie, który jest albo jakimś wyimaginowanym stworkiem, którego trzeba animować, albo też wirtualnym friendem, z którym można wymienić kilka „LOL”. Wszystko kontrolujesz, nie ma kłopotliwych pytań i zawstydzeń. Jesteś, kimkolwiek chcesz być, możesz wymyślać siebie od nowa. Nie sprawdzasz się z kimś twarzą w twarz, nie konfrontujesz ze słabościami (gdy nie wiesz, co powiedzieć, albo się czerwienisz, bo się wstydzisz). Tracisz to, co najcenniejsze. KONTAKT (najprawdziwszy).

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI