Jacy są współcześni gimnazjaliści?

Między prowokacyjnymi zdjęciami w sieci a bajkami. Między piciem wódki w Złotych Tarasach a uderzaniem patykami w wodę. Stopieni w grupie – i wpisani w szkołę, która stawia 
na rywalizację. To świat plemienia gimnazjalistów.
Laura i Stasiek spędzają w Chałupach wakacje. Szwendają się po kempingu, pływają na kajcie, ona rysuje, on jeździ na rowerze BMX za 3500 złotych.

Kumple z Makowca (pod Radomiem) w wakacje włóczą się po wsi. Trochę łobuzują: kradną owoce sąsiadom, zdemolowali drzwi od stodoły. Łowią ryby.

Chłopaki z Łomianek (pod Warszawą) całymi dniami grają w tysiąca (w piłkę). Czasem jeżdżą rowerami nad Wisłę i przesiadują tam godzinami.

Dziewczyny z Piotrkowa Trybunalskiego (Milena, Roksana, Martyna i Olka) dni spędzają w KFC lub McDonaldzie, z jedną colą kupioną na cztery. Wieczorem idą na deptak.

I inne ekipy. Z miasteczek i większych miast, ze wsi i ze stolicy, z bogatszych i biedniejszych dzielnic i regionów. Co ich łączy? Stan zawieszenia. Między światem dorosłych a światem dzieci. Między nudą, niespiesznym „dzianiem się” a potrzebą epickich przygód. Między byciem „tu i teraz” a budowaniem legendy własnych miejscówek. Między wtopieniem się w grupę a marzeniem o wybiciu się. Między byciem non stop online a używaniem Internetu analogowo, na potrzeby szkoły.

Zawieszeni. Rozdarci. Przez to często nieczytelni. Plemię gimnazjalistów wzięły pod lupę etnografki. Marta Byrska i Natalia Puciato z instytutu Millward Brown na zlecenie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych przeprowadziły badanie, którego owocem nie są statystyki, ale antropologiczny obraz grupy młodych ludzi w wieku 13–16 lat w Polsce.

– Różnią się od szóstoklasistów. Wchodząc w coś, co autorki nazwały stanem zawieszenia, rozpoczynają burzliwy okres rozwoju. Trudno zdefiniować wtedy ich tożsamość, bo ta znajduje się w stanie budowy – komentuje profesor Janusz Czapiński, który konsultował badanie. – Zarzuty wobec gimnazjów, że są siedliskami agresji, to nieporozumienie. To nie wina gimnazjów. Po prostu uczniowie są w szczególnym okresie – dodaje.

Aby tę nieuchwytną tożsamość zrozumieć, Byrska i Puciato użyły metody etnograficznej. Najpierw obserwacji uczestniczącej: weszły w rytm wakacyjnego nicnierobienia, snucia się. Potem jesienią przeprowadziły wywiady. Dzięki temu możemy spojrzeć na świat gimnazjalistów od wewnątrz. Oni sami byli dla badaczek przewodnikami. Oprowadzali, tłumaczyli, pozwalali się obserwować. Dumni, że dorosły chce ich wysłuchać. Powstał obraz łamiący stereotypy: że niegrzeczni, że zdeprawowani, że tylko siedzą przed ekranem.

Etnografki zapraszają nas w podróż do plemienia Gim.