1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. Ekscytujący thriller Harlana Cobena i najnowszy kryminał Camilli Läckberg. Na te majowe premiery czekamy najbardziej

Ekscytujący thriller Harlana Cobena i najnowszy kryminał Camilli Läckberg. Na te majowe premiery czekamy najbardziej

(Fot. Aurelie and Morgan David de Lossy/Getty Images)
(Fot. Aurelie and Morgan David de Lossy/Getty Images)
Mole książkowe, zapnijcie pasy! Maj będzie bowiem pękał w szwach od wyczekiwanych premier. Wybrałam siedem, które warto mieć na literackim radarze. A choć są to propozycje głównie dla fanów mocnych wrażeń (czytaj: kryminałów i thrillerów), nie zabraknie też tytułów dla miłośników literatury pięknej i reportażu. Miłej lektury!

Spis treści:

  1. „Święto Karkonoszy”, Sławek Gortych (Wydawnictwo W.A.B., premiera: 6 maja)
  2. „Ostatnia żona”, Jenny Blackhurst (Wydawnictwo Albatros, premiera: 6 maja)
  3. „Oddział D”, Freida McFadden (Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 6 maja)
  4. „Imperium elit. Wzlot i upadek Condé Nast”, Michael M. Grynbaum (Wydawnictwo Znak LiteraNova, premiera 6 maja)
  5. „Samotność Sonii i Sunny’ego”, Kiran Desai (Wydawnictwo Literackie, premiera: 20 maja)
  6. „Nie ma głupich”, Harlan Coben (Wydawnictwo Albatros, premiera: 20 maja)
  7. „Płaczka”, Camilla Läckberg (Wydawnictwo Czarna Owca, premiera: 20 maja)

„Święto Karkonoszy”, Sławek Gortych (Wydawnictwo W.A.B., premiera: 6 maja)

„Święto Karkonoszy” to już piąty tom bestsellerowej „Karkonoskiej Serii Kryminalnej” Sławka Gortycha. Losy bohaterów splatają się tu w opowieść o utracie, pamięci i tajemnicach, które nie chcą pozostać pogrzebane.

W 1948 roku Bronisław Kowalewski zostaje przesiedlony na Ziemie Odzyskane do niedawnego Hirschbergu – teraz: Jeleniej Góry. I choć wszystko przypomina mu, że nie jest u siebie, za sprawą Emmy – zepchniętej na margines społeczeństwa Niemki – zrozumie, co musi zrobić, żeby wszyscy repatrianci w końcu mogli poczuć się tu jak w domu. 60 lat później jego syn, Robert, wyrusza z przyjaciółmi na górski rajd pieszy podczas Święta Karkonoszy. Gdy pogoda gwałtownie się załamuje, a nad szlakiem zapada zmierzch, wyprawa zamienia się w koszmar. Do schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami nieoczekiwanie dociera Robert – przerażony, zdezorientowany i niezdolny wyjaśnić, co stało się z pozostałymi. Maksymilian Rajczakowski rozpoczyna poszukiwania, które okazują się czymś znacznie więcej niż tylko akcją ratunkową w górach.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Ostatnia żona”, Jenny Blackhurst (Wydawnictwo Albatros, premiera: 6 maja)

Królowa fałszywych tropów wraca w znakomitej formie i znowu podważa wszystko, co wydaje się pewne. „Ostatnia żona” to thriller psychologiczny, który zaczyna się od pozornie prostej zbrodni, a szybko zamienia w gęstą sieć kłamstw, manipulacji i niedopowiedzeń.

Luke Whitney nie żyje, a do popełnienia morderstwa przyznaje się jego żona. Problem w tym, że nie pamięta, jak do niego doszło. W miarę odkrywania kolejnych warstw historii okazuje się, że mężczyzna był kłamcą i oszustem o osobowości narcystycznej i bogatym życiu uczuciowym. Wiele osób (zwłaszcza kobiet) miało powód, by go nienawidzić. Ale kto faktycznie pozbył się Luke’a na dobre? Zdaniem magazynu „Woman’s Own” to „Przepysznie mroczna opowieść o zemście”.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Oddział D”, Freida McFadden (Wydawnictwo Czwarta Strona, premiera: 6 maja)

6 maja to także premiera kolejnej – trzeciej już wydanej po polsku w tym roku – książki Freidy McFadden. Z opisu zapowiada się wciągający, trzymający w napięciu thriller o wyjątkowo klaustrofobicznym klimacie.

Amy od dawna obawiała się nocnego dyżuru na Oddziale D – szpitalnej jednostce całodobowej opieki psychiatrycznej. Ma swoje powody, dla których nie chciała objąć tej zmiany. Powody, o których nikt nigdy nie może się dowiedzieć. Ale dyżur zamienia się w jeszcze większy koszmar, gdy pacjenci i personel zaczynają znikać bez śladu. Szybko staje się jasne, że wszyscy na oddziale znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W tych murach czai się coś mrocznego… a wyjście może nie istnieć. Czy odważysz się wejść?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: 3 thrillery psychologiczne, których zakończenia wbijają w fotel. Plot twistów w tych książkach nie sposób przewidzieć

„Imperium elit. Wzlot i upadek Condé Nast”, Michael M. Grynbaum (Wydawnictwo Znak LiteraNova, premiera 6 maja)

I jeszcze jedna premiera 6 maja – tym razem dla tych, którzy wolą prawdziwe historie od fikcji, co jednak wcale nie oznacza rezygnowania z emocji. Tym bardziej że Michael M. Grynbaum zagląda za kulisy jednego z najbardziej wpływowych medialnych imperiów, którego redaktorzy przez dekady kształtowali świat mody, rozrywki i kultury.

To opowieść o władzy, ambicji, trendach oraz prawdziwej twarzy dyktatorów stylu i świata, który stworzyli. Od legendarnych tytułów, będących przepustką do świata elit, po bolesne zderzenie z cyfrową rzeczywistością – autor pokazuje, jak wyglądał świat, w którym jedno nazwisko mogło zdecydować o sukcesie lub porażce. To reportaż pełen anegdot i szczegółów, który czyta się jak najlepszą powieść.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Samotność Sonii i Sunny’ego”, Kiran Desai (Wydawnictwo Literackie, premiera: 20 maja)

Już 20 maja odbędzie się premiera długo wyczekiwanej na polskim rynku „Samotności Sonii i Sunny’ego”, powieści nazywanej arcydziełem literatury współczesnej, która trafiła na listę 10 najlepszych książek ubiegłego roku według „The New York Timesa”.

Sonia, początkująca pisarka, wraca z Ameryki do Indii, próbując uwolnić się od twórczego i emocjonalnego paraliżu. Sunny, dziennikarz w Nowym Jorku, ucieka przed ciężarem własnej rodziny i dominującą matką. Oboje mierzą się z wieloma obliczami wyobcowania współczesnego świata, a spotkanie w nocnym pociągu stanie się początkiem historii o miłości wystawionej na próbę czasu, migracji i rodzinnych oraz społecznych oczekiwań.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Nie ma głupich”, Harlan Coben (Wydawnictwo Albatros, premiera: 20 maja)

Nieodkładalny, mroczny i absolutnie nieprzewidywalny. Słowem: Harlan Coben w swojej najbardziej klasycznej odsłonie. „Nie ma głupich” to najnowsza książka autora, której akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach, które miały miejsce w powieści „Już mnie nie oszukasz”.

Sami Kierce był pewien, że jego dziewczyna nie żyje – przecież widział jej ciało, gdy pewnego ranka obudził się pokryty krwią, z nożem w dłoni i martwą Anną obok. Jednak 22 lata później spotyka ją ponownie – bez dwóch zdań żywą. Ten jeden moment uruchamia lawinę zdarzeń, które zmuszają bohatera do konfrontacji z własną, traumatyczną przeszłością.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: Jak majówka, to tylko z dobrą książką. 5 tytułów, przy których nie będziesz się nudzić

„Płaczka”, Camilla Läckberg (Wydawnictwo Czarna Owca, premiera: 20 maja)

Jeśli myślałaś, że Camilla Läckberg porzuciła „Sagę o Fjällbace” – nic bardziej mylnego. Już 20 maja królowa skandynawskiego kryminału ponownie zabierze nas do szwedzkiego miasteczka, gdzie pod powierzchnią codzienności kryją się dawne tragedie.

30 lat po zaginięciu Sofie Rudberg, uczennicy liceum, policja dokonuje makabrycznego odkrycia. Czy odnalezione szczątki rzeczywiście należą do dziewczyny? Wznowione śledztwo burzy kruche poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i zmusza ich do konfrontacji z przeszłością. Duet Patrika Hedströma i Eriki Falck już po raz 12 stanie przed sprawą, w której prawda może okazać się bardziej niebezpieczna niż sama zbrodnia.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE