1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. Od ekonomistki do królowej skandynawskiego kryminału. 5 najlepszych książek Camilli Läckberg

Od ekonomistki do królowej skandynawskiego kryminału. 5 najlepszych książek Camilli Läckberg

Camilli Läckberg (Fot. Jessica Gow/TT newsagency/Forum)
Camilli Läckberg (Fot. Jessica Gow/TT newsagency/Forum)
W nagrodę za każdą ukończoną książkę kupuje sobie markową torebkę. Musi mieć więc już pokaźną kolekcję – na koncie Camilla Läckberg ma bowiem prawie 40 pozycji (wliczając także bajki dla dzieci). Które tytuły mistrzyni zbrodniczych intryg uważane są za najlepsze? Oto top 5 powieści oraz garść mniej znanych faktów o szwedzkiej ekonomistce, która została królową skandynawskiego kryminału.

Camilla Läckberg: od ekonomistki do królowej kryminałów

Camilla Läckberg, a właściwie Jean Edith Läckberg, to jedna z najbardziej znanych i popularnych autorek powieści kryminalnych. W swoim dorobku ma także książkę kucharską („Smaki z Fjällbacki”, napisana wspólnie z Christianem Hellbergiem) oraz serię bajek dla dzieci o Super-Charliem, jednak to kryminały od zawsze były najbliższe jej sercu. I to „od zawsze” wcale nie jest na wyrost – pierwszą książkę Läckberg „stworzyła” jako czterolatka. Co prawda nie potrafiła wtedy jeszcze pisać, więc namalowała obrazki, a o spisanie tekstu poprosiła tatę. Tak powstała dość przerażająca opowieść o Świętym Mikołaju, który… zabija swoją żonę.

Mimo zamiłowania do pisania w życiu najpierw podążyła inną drogą i wybrała „poważny zawód” – ekonomistki. Na studiach ukończyła ekonomię biznesu i pracowała m.in. jako dyrektorka marketingu oraz product manager. – Muszę przyznać, że praca marketingowca bardzo pomogła mi w mojej obecnej karierze. Doskonale wiem, jak działa machina promocji – mówiła w wywiadzie udzielonym Katarzynie Kazimierowskiej.

Na ścianach w pokoju zawiesiła zdjęcia sławnych pisarzy – wtedy jednak nawet nie marzyła o tym, że kiedyś będzie wieść takie życie jak jej idole, nie mówiąc już o byciu nazywaną „królową skandynawskiego kryminału”.

Czytaj także: B.A. Paris – zadebiutowała jako 58-latka i od razu podbiła rynek książki. Oto 5 najlepszych thrillerów psychologicznych autorki

Jej przygoda z pisaniem na poważnie rozpoczęła się od kursu pisania kryminałów – gwiazdkowego prezentu od męża, matki i brata. Po tym, jak ukończyła rękopis (co zajęło jej ok. 2 lata), wysłała go do trzech wydawnictw. Najmniejsze z nich odezwało się po pięciu dniach z informacją, że jest chętne wydać jej książkę. I tak w 2003 roku Camilla Läckberg zadebiutowała „Księżniczką z lodu”, której akcję – za radą opiekuna literackiego – umieściła w rodzinnej Fjällbace, zresztą tak jak swoich kolejnych książek.

Osobiste inspiracje i międzynarodowy sukces

Kryminały nie tylko pisze, lecz także czyta. Jej ulubioną książką jest „Tajemna historia” Donny Tartt. Jako powieść, którą sama chciałaby napisać, wymienia zaś „Zaginioną dziewczynę” Gillian Flynn, której „Ostre przedmioty” także bardzo docenia.

Läckberg mówi, że pisze przede wszystkim dla celów rozrywkowych – w końcu ludzie kochają kryminały. – Moim zdaniem ludzie lubią się bać! Dlatego tak popularne są filmy grozy, a także ekscytujące seriale kryminalne w serwisach streamingowych – mówiła w rozmowie z Anną Matlińską dla Onetu.

Niemniej podoba jej się to, że jej głos liczy się w debacie publicznej – że swoim pisaniem ma realny wpływ na czyjeś życie. Zresztą pisanie zmieniło też sporo w jej życiu – dopiero jako autorka książek poczuła się bowiem komfortowo we własnej skórze, sobą – tak jakby wszystkie elementy trafiły na właściwe miejsce.

Książki są dla niej areną, na której może dzielić się także swoimi opiniami – ma zdecydowane zdanie na kilka tematów, co jest widoczne w wielu jej powieściach, np. temat równości kobiet i mężczyzn. Jest pełnokrwistą feministką, chociaż nie lubi tego słowa, „bo przez lata obrosło kliszami”.

Poza tym jest pisarką silnie zorientowaną na bohaterów – wkłada dużo wysiłku w kreowanie swoich postaci. Nic dziwnego, najbardziej interesuje ją ludzka psychika – to, dlaczego człowiek popełnia tak okropne czyny.

Odzwierciedlenie tych fascynacji można zresztą odnaleźć na kartach jej powieści. Światową popularność przyniosły jej wspomniane książki o Fjällbace, czyli tak zwana czarna seria. Jej głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i jej mąż Patrik Hedstrom (którzy przypominają samą autorkę i jej ówczesnego męża – Martina Melina, z którym była związana do 2013 roku). Nic dziwnego, że tomy cyklu kolejno trafiały na listy bestsellerów – mają wszystko to, czego oczekujemy od dobrego kryminału: wartką, trzymającą w napięciu akcję, ciekawe i tajemnicze zbrodnie, niebanalnych bohaterów i mroczny klimat (surowe i zimne zakątki Skandynawii to idealne miejsce na fabułę kryminału). A od książek Camilii naprawdę trudno się oderwać. Oto 5 najlepszych pozycji autorki.

Czytaj także: Camilla Läckberg – królowa skandynawskiego kryminału. Jaka jest kolejność czytania jej „czarnej serii”?

Top 5 książek Camilli Läckberg

4 z 5 opisanych książek Camilli Läckberg należą do wspomnianej czarnej serii, w skład której wchodzi 11 powieści. Cyklu o Fjällbace nie trzeba czytać w kolejności wydania tomów, ponieważ każda książka to osobna, zamknięta historia (i inna zagadka kryminalna). Mimo tego warto podjąć lekturę w kolejności chronologicznej, ponieważ pojedyncze wątki (głównie obyczajowe) będą stopniowo rozwijane na przestrzeni tomów – główni bohaterowie, Falck oraz Hedstörm, będą nam bowiem towarzyszyć w kolejnych częściach serii, tak samo jak rodzinna miejscowość pisarki i jej okolice.

„Księżniczka z lodu” (tom 1)

Pierwszą zagadką, z jaką musi zmierzyć się duet stworzony przez Camillę Läckberg w sadze o Fjällbace, jest sprawa tajemniczej śmierci Alexandry Wijkner, która została znaleziona martwa we własnym domu w wannie z lodowatą wodą. Wszystkie dowody wskazują na to, że kobieta popełniła samobójstwo, jednak jej mama ma co do tego wątpliwości, prosi więc Erikę Falck, pisarkę i przyjaciółkę z dzieciństwa Alexandry, o zbadanie sprawy. Erika wraz z Patrikiem Hedströmem, policjantem i dawnym znajomym, zaczynają śledztwo, które prowadzi ich do mrocznej tajemnicy z przeszłości.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Kaznodzieja” (tom 2)

W „Kaznodziei” bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę śmierci młodej kobiety, niemieckiej turystki, której ciało zostaje znalezione w wąwozie. Sprawa jest tym bardziej mroczna i tajemnicza, że może mieć związek ze zniknięciem dwóch dziewczyn sprzed ponad dwudziestu lat.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Kamieniarz” (tom 3)

Gdy jeden z rybaków odnajduje ciało siedmioletniej dziewczynki, wydaje się, że zginęła na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wkrótce jednak zostają odnalezione dowody, które temu przeczą. Patrik Hedström musi znaleźć odpowiedź na pytanie, kto chciałby zabić siedmioletnie dziecko. Okazuje się, że ponownie rozwiązania zagadki będzie trzeba szukać w przeszłości.

Czytaj także: 7 najlepszych książek Tess Gerritsen, najciekawszej autorki thrillerów medycznych

„Latarnik” (tom 7)

Co wspólnego ma śmierć urzędnika ds. finansów w lokalnej radzie z zakrwawioną młodą kobietą z dzieckiem? Śledztwo wskazuje na to, że sporo. Począwszy od tego, że oboje niedawno byli na wyspie Gråskär, zwanej Wyspą Duchów…

„Mentalista”

Czytelnicy powszechnie doceniają także „Mentalistę” (2022), pierwszą część serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa, która zaliczana jest do kategorii „nieodkładalne” – wciąga, trzyma w napięciu i zapewnia nieoczekiwane zwroty akcji. W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje przed pytaniem: czy to nieudana sztuczka magiczna, czy brutalne morderstwo? Inspektorka Mina Dabiri, prowadząca śledztwo, prosi więc o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę i eksperta od mowy ciała oraz iluzji. Wkrótce odkrywają, że sprawa jest podobna do innej zbrodni, co sugeruje, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Muszą go powstrzymać, zanim pojawią się kolejne ofiary.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Źródła: „Interview with Camilla Läckberg”, www.beautyandbooksmagazine.nl; K. Kazimierowska, „Camilla Läckberg: Lubię rywalizację”, zwierciadlo.pl; A. Janowska, „Camilla Läckberg: Trzeba zacząć od siebie”, zwierciadlo.pl [dostęp: 20.07.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze