Tego lata wszyscy odwiedzający Krupa Art Foundation we Wrocławiu mogą zwiedzać wyjątkową wystawę „Wojciech Fangor. American Dream”, poświęconą jednemu z najbardziej cenionych polskich artystów. To rzadka okazja, by na własne oczy zobaczyć słynne wirujące koła i psychodeliczne fale w jednym miejscu.
Wystawa monograficzna „Wojciech Fangor. American Dream” prezentowana w Krupa Art Foundation we Wrocławiu koncentruje się na okresie, w którym malarz tworzył swoje najbardziej znane dzieła – wirujące koła oraz bezkrawędziowe fale, mżące w oku widza. Lata 60. i 70. XX wieku to czas intensywnych eksperymentów artysty z op-artem, czyli sztuką optyczną, która poprzez swój immersyjny charakter oddziałuje na zmysł wzroku i postrzeganie przestrzeni przez widza. Dzięki tym pracom oglądający wchodzą w interakcję z przestrzenią, doświadczając psychofizycznych wrażeń ruchu oraz zmiany.
(Fot. dzięki uprzejmości Fangor Foundation)
W tym okresie Wojciech Fangor zapisał się również na kartach historii sztuki jako jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, m.in. za sprawą indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w 1970 roku, co uczyniło go jedynym polskim artystą docenionym w ten sposób przez tę prestiżową instytucję.
(Fot. dzięki uprzejmości Fangor Foundation)
– Można powiedzieć, że inwencja artysty wzbiła się w tych latach otaczających wystawę w Guggenheimie na najwyższy poziom, a potem szybko (i bez wsparcia galerii) uległa wyczerpaniu. Cokolwiek zdarzyło się później w twórczości Fangora, nigdy nie było tak adekwatne do swoich czasów jak ten rozdział pomiędzy 1956 i 1973 rokiem – mówi Dorota Monkiewicz, kuratorka wystawy w Krupa Art Foundation.
(Fot. dzięki uprzejmości Fangor Foundation)
Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy Wojciecha Fangora powstały poza Polską. Na czas ekspozycji zostały wypożyczone z prywatnych kolekcji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród obiektów prezentowane są arcydzieła będące świadectwem fascynacji artysty iluzją optyczną oraz jego prób wpływania na ludzkie postrzeganie. To rzadka okazja, by na własne oczy zobaczyć słynne wirujące koła i psychodeliczne fale przedstawione nie jak zazwyczaj – jako pojedyncze dzieła sztuki rozproszone w polskich kolekcjach, ale zgromadzone w jednym miejscu. Co więcej, obiekty zaaranżowano w przestrzeni galerii w taki sposób, aby dać odbiorcom możliwość doświadczenia tego, co sam artysta nazywał „pozytywną przestrzenią iluzyjną”.
(Fot. dzięki uprzejmości Fangor Foundation)
Ekspozycję można oglądać od 13 lipca do 20 października w siedzibie KAF (Rynek 27/28). Partnerami wystawy są dom aukcyjny DESA Unicum oraz Fangor Foundation, odpowiadające za pomoc w pozyskaniu obiektów na wystawę, relacje z kolekcjonerami i wsparcie merytoryczne projektu.