1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Idealny brąz w kilka minut – wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu natryskowym

Idealny brąz w kilka minut – wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu natryskowym

Pia Wurtzbach (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Pia Wurtzbach (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Czy można się opalać bez choćby najmniejszego ryzyka raka skóry? Można… o ile będzie to opalanie natryskowe. Oto, co powinnaś wiedzieć o tej metodzie, jeśli marzy ci się ciało w kolorze złocistego brązu.

Wiesz już, że słońce – chociaż dostarcza nam niezbędnej witaminy D3 – robi też dużo złego naszej skórze (niestety!). Co prawda ekspertki zastrzegają, że możemy się opalać, jeśli spełnimy kilka podstawowych warunków (ekspozycja na promienie UV w odpowiednich godzinach, SPF oraz okulary przeciwsłoneczne i ochrona głowy), musimy spędzić sporo czasu na leżaku, by zyskać pożądaną opaleniznę. Co więc, jeśli marzy ci się ciało w kolorze złocistego brązu, a solarium i samoopalacze nie wchodzą w grę? Pozostaje jeszcze jedna opcja – bezpieczna i szybka alternatywa w postaci opalania natryskowego. I to bez smug i nieestetycznych plam.

Spis treści:

  1. Bezpieczne opalanie – na czym polega opalanie natryskowe?
  2. Zalety opalania natryskowego
  3. Wady opalania natryskowego
  4. Przygotowanie do zabiegu – jak przygotować skórę do opalania natryskowego?
  5. Pielęgnacja po zabiegu – jak dbać o skórę po opalaniu natryskowym, aby przedłużyć efekt?
  6. 3 najczęściej zadawane pytania
  7. Podsumowanie

Bezpieczne opalanie – na czym polega opalanie natryskowe?

Sztuczna opalenizna, która wygląda niezwykle naturalnie? Wbrew pozorom to możliwe. Opalanie natryskowe – bo o nim mowa – to procedura kosmetyczna polegająca na pokryciu skóry specjalnym preparatem brązującym za pomocą urządzenia natryskowego. Głównym i najczęściej używanym składnikiem aktywnym preparatu jest bezpieczny dla skóry dihydroksyaceton (DHA), związek cukrowy, który wchodzi w reakcję z aminokwasami w warstwie rogowej skóry, co nadaje jej brązowy odcień.

Niekiedy zamiast DHA producenci płynów brązujących wybierają erytrulozę, naturalny cukier pochodzący z fermentacji różnych roślin, takich jak trzcina cukrowa i maliny. Działa on podobnie do DHA, ale reakcja zachodzi wolniej – pełny efekt (pożądana opalenizna natryskowa) widoczny jest ok. 24–48 godzin po zabiegu; w przypadku DHA następuje to już po kilku godzinach po aplikacji.

Czytaj także: Te kremy BB są wybawieniem podczas upałów i skutecznie zastępują podkład. Nasze top 5

Zalety opalania natryskowego

  • Bezpieczeństwo: Zabieg opalania natryskowego jest całkowicie bezpieczny. Po pierwsze, dlatego że nie narażamy skóry na szkodliwe promienie UV, a po drugie – ponieważ składniki aktywne używane w preparatach do opalania natryskowego nie penetrują w głąb skóry, tylko działają na jej powierzchni (na martwe komórki naskórka).

Jednak czy opalanie natryskowe jest bezpieczne dla każdego typu skóry? Skóry normalna, tłusta, mieszana i sucha dobrze tolerują opalanie natryskowe; szczególną ostrożność należy zachować jedynie w przypadku skóry wrażliwej oraz skóry z problemami dermatologicznymi – w takim przypadku warto skonsultować się z dermatologiem przed przystąpieniem do zabiegu. Niektóre składniki w produktach do opalania natryskowego mogą bowiem podrażniać naskórek (o czym więcej poniżej) lub pogarszać istniejące problemy.

Uwaga: podczas używania preparatów z DHA ważne jest, aby unikać wdychania oparów oraz kontaktu z oczami i ustami.

  • Natychmiastowy efekt: Na korzyść opalania natryskowego przemawia to, że skóra prawie natychmiastowo nabiera koloru. Zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut, a efekty są widoczne natychmiast po wyschnięciu płynu (co zazwyczaj trwa od 10 do 15 minut) – jest to zasługa wstępnych bronzerów, które nadają skórze kolor zaraz po aplikacji i dają wstępny efekt opalenizny. Główny składnik aktywny potrzebuje nieco więcej czasu, aby w pełni zareagować z aminokwasami w skórze. Niemniej nadal szybciej niż w przypadku opalania tradycyjnego.
  • Równomierny kolor: Bezapelacyjną zaletą tej metody jest także uzyskanie równomiernej opalenizny bez smug i plam (co jest nadmiernie spotykane w przypadku samoopalaczy). Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru odcienia opalenizny dostosowanego do indywidualnych preferencji i typu skóry.

Czytaj także: Kremy na dzień z filtrem dla opornych

Wady opalania natryskowego

  • Potencjalne alergie: Chociaż opalanie natryskowe jest bezpieczne dla skóry, część osób może być uczulona na składniki płynu brązującego. Czy opalanie natryskowe może powodować alergie? Reakcje alergiczne na DHA są rzadkie, jednak u niektórych mogą wystąpić podrażnienia skóry lub alergie. Zawsze zaleca się przeprowadzenie testu na małej powierzchni skóry przed pełną aplikacją.

Wskazówka: Erytruloza jest mniej drażniąca dla skóry w porównaniu do DHA i rzadko powoduje negatywne reakcje, co warto mieć na uwadze, jeśli masz wrażliwą skórę.

  • Krótkotrwałość: Koloryzacja skóry DHA jest tymczasowa, ponieważ dotyczy tylko warstwy rogowej naskórka, która jest stale odnawiana. Martwe komórki naskórka naturalnie złuszczają się w ciągu kilku dni, co powoduje stopniowe zanikanie opalenizny. Zatem jak długo utrzymuje się efekt opalania natryskowego? Zwykle od 3 do 10 dni – w zależności od rodzaju skóry i pielęgnacji po zabiegu.

Opalenizna uzyskana przy użyciu erytrulozy może być trwalsza, ponieważ barwniki powstające z erytrulozy mogą być bardziej stabilne. Erytruloza często tworzy bardziej subtelny kolor, który nie zanika tak szybko jak intensywniejsza opalenizna uzyskana z DHA (właśnie dlatego, że w jej przypadku reakcja z aminokwasami zachodzi wolniej, więc opalenizna rozwija się stopniowo, dając mniej intensywny efekt).

  • Koszty: do wad opalania natryskowego trzeba zaliczyć także koszty. Z racji tego, że opalenizna natryskowa utrzymuje się stosunkowo krótko, dla długotrwałego efektu sesje trzeba regularnie powtarzać, co może nieco nadszarpnąć nasz budżet.

Jak często wykonywać opalanie natryskowe? Większość osób decyduje się na powtarzanie zabiegu co 7–10 dni, aby utrzymać równomierny kolor. Ten harmonogram pozwala na odświeżenie opalenizny, zanim zacznie ona zauważalnie blednąć. Jeśli preferujesz delikatniejszą opaleniznę lub twoja skóra dłużej utrzymuje kolor, możesz wykonywać zabieg co 2 tygodnie.

Przygotowanie do zabiegu – jak przygotować skórę do opalania natryskowego?

  1. Depilacja i inne zabiegi kosmetyczne: Jeśli przed opalaniem natryskowym planujesz depilację ciała, wykonaj ją 2–3 dni wcześniej. Wszelkie zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało, które ingerują w naskórek, zaleca się przeprowadzić dwa tygodnie przed opalaniem natryskowym.

  2. Peeling skóry: Dzień przed zabiegiem warto wykonać dokładny peeling całego ciała, aby usunąć martwe komórki naskórka. To zapewnia równomierne rozprowadzenie produktu i minimalizuje ryzyko powstawania plam.

  3. Oczyszczenie skóry: Zadbaj o to, by w dniu opalania natryskowego twoja skóra była czysta i wolna od kosmetyków, takich jak balsamy, perfumy czy antyperspiranty, które mogą zakłócić rozprowadzenie płynu brązującego.

Wskazówka: Załóż luźne ciemne ubranie, aby uniknąć ścierania płynu i zaplamienia odzieży.

Pielęgnacja po zabiegu – jak dbać o skórę po opalaniu natryskowym, aby przedłużyć efekt?

  1. Unikaj wody: Przez pierwsze kilka godzin (ok. 6–8) po zabiegu należy unikać kontaktu z wodą, aby preparat miał czas w pełni się wchłonąć. Tak więc odpowiedź na często zadawane pytanie „Czy mogę iść na basen po opalaniu natryskowym?” brzmi – lepiej z tym odczekaj. Przez pierwsze dwa dni po opalaniu natryskowym należy także unikać czynności, które powodują nadmierne pocenie się (tak, to dotyczy również pójścia na saunę).

  2. Nawilżanie skóry: Pielęgnacja po opalaniu natryskowym przede wszystkim skupia się na nawilżaniu skóry – pomoże to przedłużyć trwałość opalenizny natryskowej i zapobiegnie jej nierównomiernemu schodzeniu i łuszczeniu się.

Wskazówka: Stosowanie łagodnych, nawilżających żeli do mycia ciała pomoże dłużej utrzymać opaleniznę.

3 najczęściej zadawane pytania

Czy efekt opalania natryskowego wygląda naturalnie?

Opalanie natryskowe równa się naturalna opalenizna bez słońca. Niektóre osoby obawiają się jednak, że efekt będzie wyglądał nienaturalnie. Jak temu zapobiec? Wystarczy odpowiednio przygotować skórę przed zabiegiem i oddać się w ręce specjalistów, którzy pracują na wysokiej jakości preparatach i wiedzą, jak równomiernie nałożyć produkt, aby uniknąć plam i smug. Pamiętaj, że do wyboru masz różne warianty opalenizny, co pozwala na dostosowanie koloru do twojego naturalnego odcienia skóry. Jeśli zależy ci na mniej intensywnym efekcie, możesz wybrać salon, który do opalania natryskowego wykorzystuje preparat z erytrulozą, zamiast DHA, która zagwarantuje, że opalenizna natryskowa będzie wyglądała jeszcze naturalniej.

Czy mogę wykonywać opalanie natryskowe w domu?

Jak najbardziej, to też zdecydowanie tańsza alternatywa. Pamiętaj jednak, że to wymaga umiejętności i odpowiednich narzędzi (takich jak samoopalacz natryskowy). Istnieje też większe ryzyko nierównomiernego pokrycia skóry i w rezultacie niepożądanych plam. Jeśli jednak zdecydujesz się na opalanie natryskowe w domu, stosuj się do tych samych wskazówek, które znajdziesz w punktach o przygotowaniu do zabiegu oraz pielęgnacji pozabiegowej. Pamiętaj, aby wybrać wysokiej jakości produkt przeznaczony do użytku domowego – nakładaj go równomiernie sekcjami, aby uniknąć pominięcia jakiegoś obszaru.

Jakie są przeciwwskazania do opalania natryskowego?

Istnieje kilka przeciwwskazań do opalania natryskowego. Do najważniejszych należą:

  • skłonność do alergii i uczuleń – przed zabiegiem zaleca się przeprowadzenie testu na małej powierzchni skóry;
  • infekcje i choroby skóry (m.in. egzema, łuszczyca, trądzik) – przed zabiegiem warto skonsultować się z dermatologiem;
  • otwarte rany, skaleczenia, podrażnienia skóry;
  • świeżo wykonane tatuaże i blizny;
  • astma i inne choroby układu oddechowego.

Uwaga: także w trakcie ciąży i karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem przed opalaniem natryskowym.

Podsumowanie

Opalanie natryskowe jest synonimem bezpiecznego opalania, które zagwarantuje ci przepiękną, równomierną opaleniznę w krótkim czasie. Trzeba jedynie odpowiednio przygotować skórę do zabiegu i stosować się do pielęgnacji pozabiegowej – to jednak wysiłek, którego zdecydowanie warto się podjąć, by cieszyć się idealnie brązową skórą bez narażania jej na szkodliwe promienie UV (i to przez cały rok, nie tylko latem!).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze