1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wideo
  4. >
  5. „Jesteśmy opanierowane mężczyznami”. Ryfa Ri o tym, jak „tańczyć” na rynku pracy | „zaTASKowani”, odc. 8

„Jesteśmy opanierowane mężczyznami”. Ryfa Ri o tym, jak „tańczyć” na rynku pracy | „zaTASKowani”, odc. 8

„Okaże się, że jestem człowiekiem, dostanę okres i już nie będę wiedziała, co mam robić” – mówi o swoich lękach związanych z pracą raperka i tancerka hip-hop Ryfa Ri w ósmym odcinku „zaTASkowanych”. Dlaczego kobiety wciąż muszą wkładać garnitur i obniżać głos, żeby być traktowane poważnie? I jak się nauczyć z tą sytuacją „tańczyć”?

Zarabiamy mniej, w niektórych branżach nawet o ⅓, niż mężczyźni i jesteśmy bardziej zagrożone bezrobociem, jednocześnie będąc od nich lepiej wykształconymi.

„Życie to taneczne jam session”

W ósmym odcinku podcastu „zaTASKowani” rozmawiamy o pełnej paradoksów pozycji kobiet na rynku pracy i o tym, jak zacząć z tą sytuacją tańczyć, bo – jak mówi Ryfa Ri, moja gościni – życie to taneczne jam session”. A znaleźć swój tzw. groove warto, bo – jak pokazują liczby – mimo tego, że wśród aktywnych zawodowo Polek (w wieku 25–64 lata – dane GUS’22) co trzecia ma wyższe wykształcenie i pracuje w sferze nauka i technika – dominując tu nad mężczyznami, z których tylko co piąty skończył studia i pracował w obszarze technicznym – to wciąż sabotujemy swoje pomysły i rzadziej prosimy o awans czy podwyżkę – jak wynika z badań socjolożek: Katarzyny Krzywickiej-Zdunek i Doroty Pieretiatkowicz.

Dwa fakultety, ale pomidorówka najważniejsza

Przyczyn naszego wewnętrznego sabotażu jest wiele. Jedna z nich to presja, żeby być tzw. ogarniaczką totalną. – Pamiętam, jak w pandemii ugotowałam pomidorówkę, a syn do mnie mówi: „Mamo, mocne 6 na 10”. I wtedy pomyślałam: skończyłam dwa fakultety studiów, mam własną firmę, a i tak jestem definiowana przez to, jaką zupę ugotowałam. I powiedziałam: dość – mówi Dorota Pieretiatkowicz. Na jakie bariery jeszcze trafiamy i z czego wynika tzw. syndrom oszustki? Rozmawiamy o tym w ósmym odcinku podcastu „zaTASKowani” z badaczkami tego zjawiska: socjolożkami Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz, a krytyczno-twórczym okiem spojrzy na temat raperka i tancerka hip-hop Ryfa Ri.

Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na ósmy odcinek podcastu „zaTASKowani”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze