„Do uzależnienia od pracy mają tendencję osoby narcystyczne, niedowartościowane, które z pogardą odnoszą się do obrazu siebie w dzieciństwie. A w każdej chwili można wylądować z pudełkiem przed tym okazałym budynkiem, czyli wejściem do firmy” – mówi Wojciech Eichelberger w siódmym odcinku podcastu „zaTASKowani”. Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę?
Polacy, szczególnie ci młodzi, w wieku 25–34 lat, są najbardziej zagrożeni pracoholizmem – jak pokazuje raport CBOS-u. Jak rozpoznać symptomy tego nałogu?
– Persona pracoholiczna to osoba, która wysyła maila o godz. 22 i jestem w stanie z niego przeczytać nie krótką informację, tylko „Zobacz, jak dużo robiłem od tej godziny 16 czy 17”. Oni nie delegują, oni wszystko do siebie biorą – mówi Marcin Bobowicz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży technologicznej. Z kolei Wojciech Eichelberger ma skojarzenie piłkarskie. – Miałem takiego prezesa pracoholika, który był zajechany kompletnie, ale chwalił się tym, jaki on jest niezbędny w tej firmie, w tym open space ma otwarte drzwi i wszyscy do niego przychodzą, prosząc o radę. Był jak bramkarz, który łapie wszystkie piłki, ale nie strzelał goli – mówi.
Pracoholicy, mimo że są pracy oddani, często bezgranicznie, bywają przeciwskuteczni, bo nie potrafią – znów używając metafory sportowej – grać zespołowo. – Trzeba dbać o swoich ludzi, o swoją armię. W pojedynkę się żadnej wojny nie wygra – mówi psycholog. Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę? Kiedy następuje moment tzw. przebudzenia i jak wygląda wychodzenie z nałogu?
Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu – jak pokazują badania – jest ona źródłem cierpień.
W siódmym odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli Wojciech Eichelberger i Marcin Bobowicz. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na siódmy odcinek podcastu „zaTASKowani”.