Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 sierpnia 2014 in Psychologia by Renata Mazurowska

Co robić, gdy atakuje stres?

Sztuka oswajania tygrysa… według filozofii Kaizen.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Nie reaguj natychmiast – wystarczy 10 minut wyciszenia, by emocje przestały władać decyzjami, które podejmiesz.

2. Zanim zaczniesz działać, oceń, czym dysponujesz, a czego ci jeszcze potrzeba, by rozwiązać problem.

3. Obserwuj siebie w stresie. To pozwoli ci odkryć, na co reagujesz najsilniej. Już samo to stanie się pierwszym krokiem do poradzenia sobie ze stresem.

4. Zawsze stosuj perspektywę czasu, zadając sobie pytanie: w jaki sposób zobaczę moją dzisiejszą reakcję na stresującą sytuację za tydzień, miesiąc czy rok?

5. Spróbuj rozebrać swój stres na czynniki pierwsze, by sprawdzić, co leży na jego dnie. Jeśli znajdziesz tam lęk, to zapytaj czy na pewno boisz się tego, co ma się wydarzyć, czy też jedynie swoich wyobrażeń na ten temat.

6. Jeśli stresuje cię kontakt z jakąś osobą, to spróbuj przypomnieć sobie wszystko, co o niej wiesz, a potem uczciwie odpowiedz sobie na pytanie, czy chciałabyś być tą osobą. Jeśli nie, to rozważ, czy aby na pewno powinnaś przejmować się opinią kogoś, kim nawet nie chciałabyś być!

7. Jeżeli twój stres dotyczy jakiejś sytuacji, umieść ją na osi czasu. Zobaczysz wtedy, że tak naprawdę stresuje cię to, co już miało miejsce, albo to, co dopiero ma się wydarzyć. Dużo łatwiej pozbyć się stresu, kiedy uświadomisz sobie, że najczęściej jego źródłem jest coś, co już nie istnieje, lub coś, co jeszcze nie zaistniało.

8. Im bardziej będziesz świadoma teraźniejszości, skoncentrowana na tym, co się właśnie dzieje, tym w mniejszym stopniu stres będzie tobą władał. Jest bowiem tylko jeden moment w czasie, kiedy stres nie ma do ciebie dostępu, w którym po prostu nie jest w stanie funkcjonować. Ten moment to właśnie TERAZ.

9. Jeśli w nocy czy za dnia atakuje cię stresująca i negatywna myśl, najgorsze, co możesz zrobić, to powiedzieć sobie: „nie myśl o tym”. W ten sposób jedynie energetyzujesz tę myśl – zawsze do ciebie wróci ze zdwojoną siłą. Gdy pozwolisz jej swobodnie płynąć przez twój umysł, to w końcu ustąpi miejsca innym, już pozytywnym myślom. Jeśli nawet wróci, nie będzie już miała takiej siły rażenia.

10. Jeżeli jednak mimo wielu prób i stosowania technik twoja życiowa lub zawodowa aktywność wiąże się ze stresem, którego nie jesteś w stanie okiełznać… to przestań kopać się z koniem. Zmień swoje życie na takie, w którym stres przestanie cię zabijać. Bo szkoda życia. Po prostu

Czytaj więcej w artykule Filozofia Kaizen- jak skutecznie radzić sobie ze stresem


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI