Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy można wytrenować mózg?

fot.123rf
2 grudnia 2016 in Psychologia by redakcja
Naukowcy zbadali, jak zmienia się sprawność umysłu poddanego regularnym ćwiczeniom. Okazuje się, że sześćdziesięciolatek może podejmować decyzje tak szybko, jak 30 lat wcześniej, a czterdziestolatek może podkręcić pamięć o jedną trzecią i utrzymać ten dobry wynik przez kolejne dekady. Jak ćwiczyć? W treningu mózgu sprawdzają się te same zasady, co przy doskonaleniu ciała na siłowni.

Analiza wyników 5,5 tys. osób, które korzystały ze specjalnych gier służących trenowaniu różnych aspektów działania ludzkiego umysłu: szybkości decyzji, koncentracji uwagi, pamięci i logicznego myślenia wykazała ponad wszelką wątpliwość, że systematycznie ćwiczony mózg poprawia rezultaty w każdej z tych kategorii.

Poprawa „pamięci podręcznej”

Pamięci krótkotrwałej używamy na przykład przy zapamiętywaniu numeru telefonu przed jego wpisaniem na klawiaturze. Jej wyćwiczenie umożliwia gra, w której uczestnicy muszą zapamiętać i powtórzyć sekwencję kilku elementów pojawiających się na planszy. Trenujący na początku utrzymują w pamięci tylko około pięciu elementów, ale po 30 sesjach treningowych mogą zapamiętać w ten sposób już nawet siedem obiektów. W przypadku ćwiczenia pamięci krótkotrwałej największą poprawę wśród dorosłych (34 proc.) odnotowano u grupy w wieku 40-50 lat.

– Dla osób wieku 40+ sprawność umysłu ma szczególne znaczenie – mówi Olaf Furmanek, który we współpracy z naukowcami stworzył aplikację Neurogra. – To często ludzie u szczytu kariery zawodowej, którzy chcieliby przez kolejne lata móc w pełni korzystać ze swojej wiedzy i doświadczeń.

Okazuje się, że czterdziestolatkom służy także trening mózgu w zakresie logicznego myślenia. Przeganiają oni w takich zadaniach młodzież już około 15. sesji treningowej, a swój maksymalny poziom osiągają około 25. sesji. W ćwiczeniu polegającym na zapamiętywaniu i analizie powiązań między ludźmi osoby czterdziestoletnie poprawiają o 28 proc. umiejętność szeregowania i porządkowania informacji, by w razie potrzeby móc wydobyć z pamięci wiedzę niezbędną do wyciągania wniosków. Na co dzień umiejętność ta przydaje się na przykład przy śledzeniu czyjegoś toku rozumowania, czy w kreatywnych zajęciach, gdzie należy poszukiwać zależności między zjawiskami.

Strony: 1 2


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI