Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
6 lutego 2015 in Psychologia by Krzysztof Boczek

Mantry – jak uspokoić umysł?

Jej wielokrotne recytowanie, śpiewanie, szeptanie lub powtarzanie w myśli pozwala medytować. Opanować umysł, odskoczyć od codziennych problemów. Ale mantra potrafi także uleczyć, co potwierdza dr Swaroop Verma.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W sanskrycie man znaczy umysł, zaś tra – wychodzić poza coś. Mantra, czyli specyficzne wydawanie dźwięków, prowadzi cię poza twój umysł, absorbuje go tak, że potrafisz zobaczyć swoje prawdziwe ja.

Najbardziej znaną na świecie i najważniejszą w religii wedyjskiej jest mantra „Om”. Krótka i łatwa do zapamiętania. Często stanowi element wielu innych, rozbudowanych mantr. Niezwykle popularna w Tybecie i Bhutanie jest mantra wielkiego współczucia „Om Mani Peme Hung” (także „Om Mani Padme Hung”). Każdy jej element odgrywa inną rolę w oczyszczaniu umysłu. „Om” ma zmniejszać dumę, „Ma” usuwać zazdrość, „Ni” – pożądanie, „Pad” – niewiedzę, „Me” chciwość, a „Hung” – złość i nienawiść.

Mantry trzeba powtarzać dokładnie określoną ilość razy. Odmienną w różnych praktykach. Od 108 do nawet 111 111 razy. Aby się w tym nie pogubić, praktykujący do liczenia używa mali – czegoś na kształt katolickiego różańca, złożonego z 28 lub 108 koralików.

Mantry bywają też bardzo długimi tekstami religijnymi, pisanymi w sanskrycie. Wówczas nazywane są sadhanami. Tego typu form uczą już wykwalifikowani nauczyciele. Wiedza na ten temat jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Na Wschodzie traktuje się ją jak szamańskie know-how. Według dra Swaroopa Vermy są dwa powody, dla których nucimy mantry. Jednym jest uzyskanie energii, drugim – medytacja. My pytamy go o trzeci, czyli działanie prozdrowotne.

Prowadzi pan m.in. warsztaty terapii dźwiękiem, czyli mantrami. Co można w ten sposób wyleczyć?

Bardzo wiele: problemy endokrynologiczne, z sercem, płucami… Hanna Tantra, specjalistka od jogi tantrycznej, wyleczyła swój guz właśnie dźwiękami medytacji. Mantra ma więc dużą moc.

Pracował pan w Shri Ayurveda, Yoga & Tantra Center w Indiach. Czy jako naukowiec także może pan udowodnić ten leczniczy wpływ mantry?

Oczywiście. Są prowadzone badania, w których osobom z danymi problemami zaleca się praktykowanie określonych mantr. Różne dźwięki wpływają na różne części ciała. W ajurwedzie wyróżniamy pięć elementów: woda, drewno, ziemia, powietrze i ogień. Każdy z nich związany jest z innym organem ciała i innym dźwiękiem mantry. A te z kolei mają powiązania z konkretnymi samogłoskami: a, e, i, u, y. Za ich tworzenie odpowiedzialne są też odmienne płaty mózgu. Dlatego też wymawianie różnych dźwięków wpływa na inne części ciała. I na zachowanie człowieka. Na przykład wysokie dźwięki nas pobudzają, stajemy się bardziej aktywni niż zwykle. Przeciwnie działają niskie dźwięki.

Według ajurwedy, jogi, a zwłaszcza tantry, cały świat pochodzi z dźwięków. Wszystko i wszyscy jesteśmy zbudowani z wibracji. Świat to elektryczna, dźwiękowa wibracja. Tysiące lat temu już to opisano. Ale dopiero teraz zostało potwierdzone przez fizyków kwantowych. Oni nazywają to „kwantową fluktuacją”.

Poda pan jakiś przykład mantry, która wpływa na konkretny problem zdrowotny?

Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem, to powinien powtarzać sobie mantrę „Haaaagnnn, Haaaagnnn” – mantra czasami składa się tylko z jednego słowa. Dźwięk „ha” schodzi do naszego brzucha i wpływa na układ trawienny. Proste.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI