Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 lutego 2012 in Relacje społeczne by redakcja-2

Problem z samokontrolą a uzależnienie od narkotyków

Nieprawidłowości, które utrudniają samokontrolę, wykryto w mózgach osób uzależnionych od narkotyków, a także ich rodzeństwa, które nie jest uzależnione.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge skanowali mózgi 50 par braci i sióstr. W każdej parze jedna z osób była uzależniona od kokainy, a druga nie nadużywała narkotyków ani alkoholu. Ich mózgi zostały następnie porównane z 50 niespokrewnionymi, zdrowymi ochotnikami.

Naukowcy odkryli, że rodzeństwa posiadają te same nieprawidłowości w części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie zachowania. Ten rodzaj zaburzeń występuje u ludzi, którzy walczą z uzależnieniem od narkotyków.
– Wiadomo, że nie każdy, kto bierze narkotyki, staje się uzależniony i że ludzie zagrożeni uzależnieniem od narkotyków zazwyczaj mają deficyty w samokontroli – powiedział dr Karen Ersche z University of Cambridge. – Nasze odkrycia rzucają światło, dlaczego ryzyko uzależnienia się od narkotyków jest zwiększone u osób z wywiadem rodzinnym, gdzie występuje już to uzależnienie. Intrygujące jest to, że rodzeństwo, które nie nadużywa narkotyków, ma podobne zaburzenia mózgu.

– Pozostaje odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektórzy członkowie rodziny wykazują większą odporność na uzależnienia, mimo tej samej dysfunkcji w mózgu – powiedziała Ersche. – Następnym krokiem będzie zbadanie, w jaki sposób rodzeństwu, które nie bierze narkotyków, udaje się przezwyciężyć zaburzenia mózgu w życiu codziennym. Lepsze zrozumienie tego, co może uchronić je od narkotyków, może dostarczyć wskazówek dla opracowania bardziej skutecznych terapii dla tych, którzy próbują pokonać nałóg.

Źródło: University of Cambridge


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI