Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com

Jak rozpoznać autyzm u dzieci?

Być może już niedługo będzie można diagnozować autyzm u kilkumiesięcznych dzieci z niemal stuprocentową pewnością. Instytut badawczy z Baltimore opublikował wyniki badań, które mogą stanowić przełom w walce z tą ciągle jeszcze tajemniczą chorobą.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dziś rodzice dzieci z autyzmem pierwsze niepokojące objawy zauważają na ogół dopiero koło drugiego roku życia, czasem znacznie później. A to opóźnia terapię. Dzięki naukowcom z Baltimore zaburzenie będzie można rozpoznawać już u półrocznych maluchów.

W badaniu nie posługiwano się żadnymi skomplikowanymi urządzeniami czy aparaturą. Wszystko polegało po prostu… na obserwacji. Maluchy podzielono na dwie grupy. Pierwszą stanowiły dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu miesięcy, których rodzeństwo ma autyzm. W drugiej znalazły się dzieci w tym samym wieku, ale bez obciążenia genetycznego. Poddawano je różnym testom (ruchowym, komunikacyjnym) i przez kilkanaście miesięcy obserwowano. Okazało się, że dzieci, u których później potwierdzono autyzm, miały drobne zaburzenia ruchowe, problemy z utrzymaniem równowagi etc. Na przykład nie trzymały dobrze głowy, gdy leżały i były zdecydowanym ruchem ciągnięte za ręce do pozycji siedzącej. Takie objawy rzecz jasna rodzice mają szansę dostrzec w życiu codziennym, ale musieliby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę. Niedługo zostanie opublikowana pełna lista takich sygnałów ostrzegawczych.

Wczesne rozpoznanie autyzmu u dzieci nie daje oczywiście szans na całkowite wyleczenie tego zaburzenia, ale może znacznie ułatwić rodzicom odpowiednie postępowanie, by zapewnić w miarę normalne funkcjonowanie w grupie. A to właśnie jest najpoważniejszy problem, z jakim borykają się chorzy i ich rodziny. Sama nazwa autyzm pochodzi od greckiego słowa autos, co znaczy sam, osobny. Autystycy żyją właśnie sami, we własnym świecie, do którego niechętnie wpuszczają innych. Dobrze prowadzona i w odpowiednim momencie rozpoczęta terapia ma szansę to zmienić.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI