Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
16 czerwca 2014 in Psychologia by Zbigniew Miłuński

Znaczenie pracy nad sobą w rozwiązywaniu konfliktów społecznych

Często stajemy wobec problemów społecznych, politycznych i gospodarczych, wielkich i małych, które przyciągają naszą uwagę. Możemy się nimi zająć, używając do tego dostępnych środków z obszarów, w których występują. Możemy na przykład działać w organizacjach społecznych i politycznych, oddawać głos w wyborach, wyrażać swoje opinie poprzez podpisywanie petycji lub udział w manifestacjach. Jednak niezależnie od tego, czy to robimy czy nie, możemy też zająć się problemami, z którymi boryka się świat, od strony psychologicznej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Podziały w świecie odzwierciedlają nasze wewnętrzne podzielenie

Społeczne wydarzenia polaryzują jednostki wokół konkurujących ze sobą stanowisk. Zwykle opowiadamy się za którąś ze stron – zwykle za tą, do której nam bliżej, która nas bardziej przekonuje za względu na nasze interesy, pozycję społeczną, wykształcenie, poglądy religijne czy uprzedzenia. Powodów może być wiele. Jednak, opowiadając się po którejś ze stron, marginalizujemy to, w czym zgadzamy się ze zwolennikami odmiennego stanowiska. Wtedy kontrowersja się nasila, przybiera formę konfliktu. Konflikt eskaluje. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem czasu nasi oponenci przybierają w naszych  oczach coraz bardziej zdeformowaną, odczłowieczoną postać. Zapominamy o tym, co nas z nimi łączy. Zapominamy, że mają podobne troski i radości co my. Widzimy w nich coraz bardziej i bardziej jedynie zagrożenie. Naszą uwagę przyciąga to, co nas różni. Marginalizujemy wszystko, w czym jesteśmy do nich podobni lub wręcz tacy sami. Widzimy w nich jedynie rzeczników przeciwnego stanowiska. Jeżeli nic nie zatrzyma tego procesu, może dojść do starcia, a nawet wojny na małą lub wielką skalę.

Proces ten współtworzą dwa przeplatające się mechanizmy. Jeden z nich polega na utożsamianiu osoby ze stanowiskiem. Drugi, wzmacniający ten pierwszy, to znany mechanizm psychologiczny – mechanizm projekcji. Polega on na projektowaniu na innych tych cech, skłonności i zachowań, których nie akceptujemy w sobie. Widzimy je w innych i równocześnie w sobie nie dostrzegamy. W ten sposób radzimy sobie z naszym wewnętrznym podzieleniem.

Praca ze światem – praca nad sobą

Jak zatem zająć się od strony psychologicznej kontrowersjami, z którymi boryka się świat? Możemy to zrobić na dwóch, powiązanych ze sobą poziomach: na poziomie indywidualnym i na poziomie zbiorowym. Tutaj omówię jedynie poziom indywidualny. Na tym poziomie potrzebujemy:

  1. Odnaleźć w sobie różne stanowiska dotyczące problemu, nad którym chcemy pracować. Zwykle są dwa.
  2. Przeprowadzić pomiędzy nimi dialog, dzięki któremu spróbujemy znaleźć dla nich wspólny mianownik, a może nawet doprowadzić do porozumienia.
  3. Jeśli nam się to nie uda, możemy spojrzeć na oba te stanowiska z  trzeciego punktu widzenia i zastanowić się, co dobrego jest w każdym z nich, i poszukać też tego, co je łączy.

Zadanie ułatwi nam wyobrażenie sobie postaci, które uosabiają poszczególne punkty widzenia. Najlepiej gdy będą to postaci zaczerpnięte z życia publicznego lub mitu, literatury czy filmu. Mogą to również być postaci z baśni, niekoniecznie ludzkie. Powinniśmy odegrać dialog pomiędzy nimi w realnej przestrzeni, a nie jedynie we własnej głowie. Możemy stawać w różnych miejscach, które wyznaczymy dla naszych  „postaci, i wyobrażając sobie, że nimi jesteśmy, odgrywać pomiędzy nimi dialog. Pomaga w tym obecność i współpraca kogoś bliskiego, kto pomoże nam przygotować i przeprowadzić taki dialog, zadając pytania,

Ta procedura może stanowić świetną zabawę, ale równocześnie uczy cennych umiejętności: patrzenia na sytuację z różnych punktów widzenia, dostrzegania wad i zalet różnych stanowisk, odkrywania nieznanych lub zmarginalizowanych aspektów nas samych. Kiedy się tego nauczymy – nawet w niewielkiej mierze – my sami i świat, który nas otacza, zmieni się na lepsze.

Zbigniew Miłuński, filozof, psychoterapeuta i facylitator afiliowany przy Instytucie Psychologii Procesu www.processwork.pl. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu. Przewodniczący Komisji Etycznej tej organizacji. Założyciel i przewodniczacy Stowarzyszenia Mężczyzn. Patrz też: www.zbyszekmilunski.com


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI