Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czułe słówka w sypialni

fot.123rf
7 grudnia 2016 in Seks by Tomasz Jastrun
Źle dobrane słowo może sprawić, że u kobiety nastąpi blokada seksualna. Facet, który nie ma wyczucia i nie potrafi posługiwać się erotycznym słownikiem, pobudzać wyobraźni kobiety, potrafi ją skutecznie zniechęcić – mówi seksuolog Krzysztof Korona.

Jak mówią o seksie twoi pacjenci?

Językiem często z góry skazującym akt seksualny na klęskę, jeżeli w ogóle coś mówią. Przychodzą do mnie najczęściej dlatego, że nie potrafią stosować tego, co nazywamy dialogiem erotycznym. Albo uprawiają seks w milczeniu (co też jest katastrofą), albo używają słów, które zabijają podniecenie seksualne. Ludzi, którzy trafiają do gabinetów terapeutów, można uszeregować w grupy: pierwsza to tzw. niemoty seksualne – nic nie mówią, druga – ci, którzy mówią źle, trzecia grupa to gawędziarze erotyczni. Ci ostatni schematy prowadzonych rozmów zapożyczają z filmów porno, próbują te dialogi włączyć w seks, oczekując, że ten styl mówienia, z pominięciem oczekiwań i potrzeb drugiej strony, doprowadzi do tak zwanego sukcesu. Wbrew pozorom „gawędziarze” przeżywają seksualne katastrofy w łóżku podobnie do tych, którzy są „niemotami”. Jest jeszcze grupa osób odwiedzających gabinety psychologów, która przychodzi głównie po to, żeby zapytać, co dzieje się z partnerem, który w trakcie podniecenia zaczyna mówić dziwne słowa. Szczególnie w silnych stanach pobudzenia seksualnego zdarza się to u ludzi, którzy charakteryzują się cechami histerycznymi. Podczas seksu mogą u nich wystąpić zaburzenia świadomości. W stanach podniecenia seksualnego u osoby, która jest bardzo pobożna, nagle zaczynają się niekontrolowane krzyki, wulgaryzmy, pojawia się tzw. mowa rynsztokowa.

Podczas seksu najłatwiej przekraczać różne tabu.

Tu obowiązują dość proste zasady psychologiczne: przekraczanie tabu zawsze łączy się ze strachem i lękiem. Jeżeli przekracza się tabu i włącza się lekki strach, uruchomiony zostaje silniejszy mechanizm pobudzenia, podniecenia. Ośrodek lęku, strachu, agresji jest zlokalizowany w mózgu w pobliżu ośrodka seksu. Są pary, które zaczynają przekraczać to tabu: ponieważ na co dzień nigdy nie używają pewnych słów, sądzą, że są one zakazane. Jeżeli taka osoba nagle sięga po wulgaryzmy, właśnie przekracza tabu. Ta reakcja z jednej strony jest formą doświadczania lęku, jak to odbierze partner, ale może to być też katharsis, robienie czegoś, co człowiek zawsze miał ochotę zrobić, czegoś zakazanego i smakowania tego. Ci, którzy sięgają po mocne słowa w seksie, używają wyzwisk, wybierają najczęściej słowa nakazujące: „Rób mi to”. Zawsze wtedy trzeba się przyjrzeć, czy u tych ludzi nie występują zaburzenia preferencji seksualnych.

W seksie najczęściej ujawniają się skłonności sadomasochistyczne, które zazwyczaj są głęboko ukryte.

Jeżeli przyjrzymy się cechom osobowości sadomasochistycznej, to jest z nią trochę tak jak ze światłem, które regulujesz potencjometrem – ściemniasz albo rozjaśniasz. Jeżeli delikatnie rozjaśnisz, to masz delikatne objawy sadomasochistyczne. Jeśli mocniej: objawy są silniejsze. Jest też druga grupa. Należą do niej ci, którzy nie przychodzą do seksuologa, bo potrafią zbudować swój własny słownik erotyczny, sami wymyślają nazwy narządów płciowych i form czułości. Ci ludzie tworzą alfabet seksu, budują swój dialog erotyczny, posiadają zdolność komunikacji nie tylko seksualnej. To dotyczy wszystkiego, zarówno nazywania części ciała, jak i umiejętności opisywania swoich uczuć i doznań seksualnych w taki sposób, żeby partner mógł zrozumieć, w jakim stanie właśnie jestem, czego mi brakuje, by wejść w jeszcze większy stan uniesienia i by mogło dojść do orgazmu. To jest umiejętność demonstrowania przed partnerem w formie werbalnej i niewerbalnej stanu, w którym się znajduję, i nazywania tego stanu.

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI