Dobry związek. Co radzą babcie i mamy?

123rf.com

Kobieta wychowuje mężczyznę, ale to on robi pierwszy krok i to jemu powinno bardziej zależeć niż jej. Tak mawiały nasze babki i tego uczyły swoje córki, a one nas. Czy miały rację? Które międzypokoleniowe przekazy wzmacniają nasze związki, a które podcinają im nogi? Czy możliwa jest wzajemna inspiracja? Pytamy psychoterapeutkę Katarzynę Miller.
Zwykle w tej rubryce skupiamy się na tym, jak nasze matki czy babki namieszały w naszym życiu uczuciowym. Tym razem chciałam zapytać cię o dobre dziedzictwo. Czego cennego dowiedziałaś się od swojej mamy o mężczyznach?
Oj, od mojej biednej mamy niewiele, bo ona się po prostu bała związków. W sprawach seksu też była strasznie zablokowana, w czym upatruję dużej zasługi babci. Więcej dowiedziałam się o tych sprawach z książek. Natomiast mama nauczyła mnie bardzo dużo o tym, jak być dobrą gospodynią, w szerokim sensie tego słowa, nie jak sprzątać, prać czy prasować, ale żeby kochać swój dom, dbać o niego i stale go upiększać. Mama miała świetny gust, nasz dom był przytulny, bezpretensjonalny i uroczy. Drugi niezwykle istotny przekaz był taki, że kapitałem każdej kobiety są jej przyjaciółki. Bo kobiety to sól ziemi, w ich towarzystwie możesz się zawsze czuć bezpiecznie, nikt inny tak cię nie zrozumie. Mama przyjaciółek miała sporo i to były wieloletnie przyjaciółki. Uwielbiałam je wszystkie. Były absolutnie największym bogactwem, jakie od niej dostałam. Mama umiała też świetnie gotować i ten feeling mam po niej.

Czyli z domu wyniosłaś następującą wiedzę: to kobieta tworzy jego atmosferę.
Co więcej, ten dom jest dla kobiety oparciem, jej azylem, gniazdem. Urządzając dom, kobieta urządza też swoje życie. Dlatego w moim domu nie mam żadnej rzeczy, której bym nie lubiła. Tu ładuję swoje akumulatory, tu odpoczywam, tu kwitnę. I zapraszam do domu tylko tych, których lubię. Dom moich rodziców był zawsze pełen cudownych gości, inteligentnych, dowcipnych, kochających życie, umiejących się bawić – wszyscy przeżyli wojnę i strasznie cieszyli się, że mogą żyć. I wszyscy sobie szczerze pomagali.

Nie w każdym domu tak dba się o wygląd i atmosferę.
W wielu rodzinach dom był i nadal jest od prania swoich brudów i nie należy do niego, broń Boże, zapraszać innych ludzi, bo a to naniosą brudu, a to pozaglądają w każdy kąt… Typowo polska dulszczyzna. Mówiłam o pozytywach mojego domu, co nie znaczy, że zawsze był on dla mnie przyjazny. Mama miała też ewidentnie dulskie podejście na zasadzie: „Nie opowiadaj, co w domu się dzieje, udawaj, rób dobrą minę do złej gry”. Nienawidziłam tego.

A dawała ci złote rady: „Pamiętaj, córeczko, żeby zawsze…” albo „żeby nigdy….”?
Moja mama z lubością powtarzała, że wszyscy mężczyźni są tacy sami i tylko jedno im w głowie. Prawda była taka, że to jej to w głowie było. Rady, o których mówisz, nie są skierowane do Dorosłego, czyli nie wykształcają tego aspektu człowieka, który najbardziej nam się przydaje w życiu. Rodzice uczą tak Dziecko, które ma być posłuszne ich Rodzicowi, czyli temu aspektowi w nich samych, który kontroluje, poucza. Zamiast mówić: „Próbuj, sprawdzaj i przekonuj się sama, co ci pasuje”, mówią: „My mamy swoje normy, które mają też ciebie obowiązywać”. I oczywiście część dzieci się temu poddaje i potem ma problem, bo nie wie, jak się poruszać po życiu, a część się buntuje, co też nie jest za dobre, bo buntownicy są w wiecznej kontrze. Dzieci, które będą takie, jakie rodzice chcą, żeby były, na pewno nie będą szczęśliwe. I ci rodzice też nie będą, bo dziecko im będzie to rozczarowanie i niezadowolenie oddawać.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »