Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 marca 2016 in Seks by Ewa-Klepacka-Gryz

Miłość w dzisiejszych czasach: Kogo szukają Polacy?

Z badań stanu uczuciowego Polaków wynika, że wszyscy mamy podobne oczekiwania dotyczące partnera. Ważne są: czułość, troskliwość, szczerość. Kobiety podkreślają także prawdomówność i dobre wychowanie. Dla mężczyzn ważna jest mądrość, atrakcyjność fizyczna i otwartość na eksperymenty.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W oczach obydwu płci partnera dyskwalifikują: agresywność, arogancja, chamstwo i niedbałość o higienę intymną. Super, ale ten opis bardziej przypomina listę zakupów aniżeli konkretną, realną osobę. W procesie poszukiwania miłości rozglądamy się za czymś a nie za kimś. Pod listą oczekiwań w stosunku do idealnego partnera ciągle bardziej się ukrywa dzielny jeździec na białym rumaku, a nie zwyczajny, ale realny chłopak z sąsiedztwa. Idealizujemy miłość i nowo poznanego partnera, a zaraz potem deprecjonujemy go po pierwszej „wpadce”, bo „miał obgryzione paznokcie” albo „nie zapytał, dlaczego mam zły humor”. A ty, widząc jego obgryzione paznokcie zapytałaś, czym się stresuje? Albo czy sama znasz przyczyny własnego złego humoru i czego w tej sprawie potrzebujesz od niego?

No właśnie, kiedy siedzi przede mną kobieta, załóżmy singielka, i żali się, że nie spotkała właściwego partnera, i nawet potrafi rozsądnie wyliczyć, jaki miałby być ten „właściwy”, pytam: „Kim jesteś i co jesteś gotowa dać partnerowi?” – i wtedy zapada kłopotliwa cisza. Szukasz swojej drugiej połówki, a czy znasz siebie? Czy wiesz, jaka jest ta twoja połówka?

Choć deklaratywnie (jak wynika z badań) wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla związku, większość par przegrywa w grze pt. „Ty mi to, to ja ci to”, bo miłość nie znosi wyrachowania, nieszczerości, manipulacji, szantażu i źle pojętej sprawiedliwości w stylu „musi być po równo”. Narzekasz, że on nie przynosi ci kwiatów, masz do niego o to pretensję, a kiedy ci je w końcu przyniesie, to marudzisz, że brak mu spontaniczności. Pomyśl, czy ty na pewno chcesz od niego kwiatów? A może problem polega na tym, że pragniesz miłości, ale równie silnie się jej boisz? Boisz się zranienia, powtórki historii rodziców albo swoich nieudanych związków. Nie chcesz zaakceptować faktu, że w miłosnej relacji możesz dużo zyskać, ale równie dużo stracić (np. własną niezależność, poczucie kontroli, iluzję na własny temat). Jeśli ciągle trafiasz na „niewłaściwych” mężczyzn, to nie znaczy, że świat jest zły, a mężczyźni do niczego, tylko że ty się nie zmieniasz. Nie wiesz albo nie dopuszczasz do głosu informacji na temat tego, jaka jesteś, czego naprawdę potrzebujesz i, co najważniejsze, czym chcesz się podzielić ze swoim partnerem (podzielić, a nie dostać coś i w zamian dać mu coś, najlepiej mniej niż dostałaś). Dopóki nie poznasz samej siebie, nie poczujesz, czy jesteś gotowa na związek, właśnie teraz, w tym momencie, to twój skrypt „ciągle trafiam na tych niewłaściwych” – będzie realizował się jak zdarta płyta. 

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI