Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

10689126_m
30 maja 2014 in Seks by Beata Pawłowicz

Na ratunek miłości: Mono czy poli? Ty decydujesz

Wbrew modom i pozorom stara i dobra wierność wraca do łask. Mniejsza jest tolerancja dla skoku w bok. Takie są wyniki badań z książki „Dlaczego zdradzamy”. Coraz częściej mówi się jednak też o poliamorii, próbie wyjścia poza monogamię. Poliamoria ma swój kodeks: jawność, równość wszystkich. I idee: wyższy stopień ewolucji serca, bo miłością darzy się tu wiele osób. Na co więc postawić by być szczęśliwym w miłości i czy być szczęśliwym tylko we dwoje? – zastanawia się Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zdziwiłam się, czytając statystyki, wydawało mi się, że w czasach, gdy seks przestał być tabu, a media nim wprost ociekają, wierność straciła na wartości. Jest odwrotnie. Może to dobrze wróży trwałości związków i temu, czego szukamy: wiecznemu szczęściu we dwoje? A więc: niech nam znów żyje monogamia?

Monogamia to wzorzec w naszej części świata przez większość odbierany jako rodzaj szlachetnego przymusu i okazja do praktykowania cnoty seksualnej wstrzemięźliwości. Oznacza dożywotni związek z wybraną osobą i zobowiązuje do wierności, ale nie uznaje zdrady za wystarczający powód do rozstania. W tym sensie toleruje niewierność. Można więc być monogamicznym, ale nie być wiernym. I być wiernym, nie będąc monogamicznym. W moim odczuciu wierność jest osobistą decyzją podejmowaną z różnych powodów, ale cnotą staje się tylko wtedy, gdy mamy rzeczywistą możliwość, a nawet niestosowną ochotę na bliskość z kimś trzecim, lecz – najlepiej pogodnie – rezygnujemy z niej. Nie chcemy ranić partnera, partnerki ani własnego sumienia, chcemy też dotrzymać danego słowa. Tak praktykowana wierność jest ważna i przyczynić się może do utrwalania związku. Ale i ona nie jest niezawodną receptą.

A więc co jest tą dobrą receptą dla pary?

Wiele zależy od tego, czy znaleźliśmy tę najwłaściwszą osobę. Jeśli spotkają się dwie tzw. idealne połówki – co za pierwszym razem zdarza się rzadko – to wierność nie jest żadną sprawą. Jest biologiczną, psychologiczną i duchową oczywistością. Nie wymaga żadnej rozmowy, umowy ani strażnika. Nie wiąże się z poczuciem ograniczenia ani utraty wolności. W takim związku nikomu nie przychodzi do głowy, by wiązać się intymnie z kimś trzecim. A więc znacząca część epizodów niewierności wynika z tego, że nie potrafimy wybrać odpowiednich partnerów. Brakuje nam samowiedzy i dojrzałości, które przychodzą z wiekiem. Pewnie dlatego związki zawierane przez dojrzałych ludzi są trwalsze.

Ale w tym, co mówisz, tkwi łatwe usprawiedliwienie: skoro jesteśmy niedobrani, to hulaj dusza. Zły wybór wszystko tłumaczy?

To nie tak. Także wtedy, gdy nasz związek przeżywamy i oceniamy jako źle dobrany, decyzja o wierności jest ważna i dobra, bo pozwala nam się sprawdzić i dojrzewać. Wielu młodych lub niedojrzałych nie jest zdolnych do wierności. I ich niewierność może nie mieć nic wspólnego z doborem partnera czy partnerki. Wtedy zobowiązanie do wierności przeżywamy jako okupione wysiłkiem ćwiczenie wewnętrznej dyscypliny. To dobrze. Jeśli wytrwamy dostatecznie długo, dojrzejemy my i ta druga osoba oraz nasz związek, może się to okazać tym, czego potrzebujemy i co chcemy chronić. A jeśli nie, to kolejna relacja z pewnością będzie lepsza.

A więc nawet ćwiczenie się w wierności, rozwój wewnętrzny i osiągnięcie dojrzałości nie uczyni związku trwałym i szczęśliwym?

No tak, bo też szanse na dotrzymanie przysięgi dozgonnej wierności w niedobranym związku są nikłe. Nagły kaprys losu może sprawić, że spotkamy kogoś, kto okaże się objawieniem, kogoś, o kim w głębi duszy marzyliśmy. Wtedy pojawia się taka energia i determinacja, że żadna cena i żadne trudności nas nie powstrzymają. I nie ma jednej odpowiedzi ani podpowiedzi dla wszystkich, co jest wtedy lepsze. Wielu próbuje heroicznym wysiłkiem dotrzymać wierności normie monogamii. Często się to udaje i pierwotny związek zyskuje dzięki kryzysowi nowe oblicze i nową jakość. Pod warunkiem że oboje partnerzy solidarnie wezmą odpowiedzialność za zdradę jednego z nich i zreformują siebie i swój związek. Ale równie często zdarza się, że po jakimś czasie związek, który wprawdzie przetrwał kryzys, zapłacił jednak za to stagnacją, smutkiem, nudą i ledwie skrywaną wzajemną niechęcią. To sygnał, że w imię ślepego podporządkowania monogamii zamietliśmy kryzys pod dywan. Nie wzięliśmy wspólnie odpowiedzialności za zdradę, więc jedna osoba utknęła w pozie winowajcy i pokutnika, a druga szlachetnej ofiary i surowego sędziego. Wtedy w sercu grzesznika dojrzewa gorycz, że nie zaryzykował być może lepszego losu i że już nigdy się nie dowie, czy zrobił dobrze, czy źle. A w końcu – gdy jest już za późno, brakuje sił i odwagi, by coś zmienić – przelewa się czara goryczy i zalewa tę parę żal, pretensja i frustracja.

Można też ukradkiem prowadzić równoległe ukryte życie z kochankiem, kochanką.

Ta droga odwleka katastrofę związku pierwotnego. Chyba że dla obu stron bycie razem okaże się ważniejsza od zdrady i po cichu uznają, że równoległe związki lub skoki w bok pozwalają przetrwać ich związkowi i uniknąć bezmiaru komplikacji i cierpień związanych z rozwodem. I jak tu rozstrzygać, co jest mniejszym złem, a co większym dobrem?

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI