Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
27 kwietnia 2015 in Seks by redakcja

Niepłodność – jak wpływa na osoby w związku?

Wyobraźmy sobie małe miasteczko. Szare bloki przeplatają się z nowoczesnymi osiedlami, domki jednorodzinne stoją w pobliżu szeregowców. W dzielnicy, w której mieszka około 60 rodzin, w dziesięciu z nich małżeństwa/pary rozpaczają z powodu kolejnej nieudanej próby poczęcia. Osoby te zmagają się z niepłodnością i jej wielowymiarowymi konsekwencjami, które nadal w naszym społeczeństwie są tematem tabu, powodem do żartów, docinków lub po prostu sferą, w obrębie której wykazujemy się umiarkowaną wrażliwością.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Niepłodność może być zjawiskiem rozumianym z perspektywy efektu prokreacyjnej aktywności pary. Widzimy ją wówczas czarno – biało. Ktoś może wydać dziecko na świat, czyli jest płodny. Jeśli nie może począć i urodzić dziecka jest niepłodny. Tego typu perspektywa, chociaż logiczna, sprawia, że stajemy się bardziej lub mniej bierni i oddajemy odpowiedzialność za swoją płodność lekarzom, procedurom diagnostycznym i zabiegom medycznym.

Na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny można jednak spojrzeć inaczej, jak na pewną naszą cechę, właściwość, która jest stopniowalna, przybiera różne odcienie szarości. Gdybyśmy mieli termometr płodności moglibyśmy zmierzyć, w jak dobrej formie jest ciało i psychika osoby. Termometr ten przydałby się również do obserwacji postępów, które czynimy w podnoszeniu naszej płodności i w dbaniu o siebie. Jako, że narzędzia takiego jeszcze nie skonstruowano (i nic nie wskazuje na to, ze tak się stanie) warto uświadomić sobie, że można maksymalizować swoje szanse zajścia w ciążę i urodzenia dziecka poprzez troszczenie się o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Istnieje wiele obszarów, w ramach których osoby starające się bezskutecznie o dziecko powinny się szczególnie o siebie zatroszczyć, ponieważ to ogólna kondycja człowieka wpływa na płodność. Z drugiej strony, sytuacja niepłodności wpływa na wiele sfer życia człowieka, powodując stres, dyskomfort, obniżenie nastroju i samooceny. Działa tu mechanizm błędnego koła, gdyż napięcie spowodowane przez niepłodność wtórnie negatywnie wpływa na płodność. Szczególnie warto więc zadbać o swoją kobiecość vs. męskość, o relacje z partnerem (w tym relacje seksualną), relacje z rodziną i przyjaciółmi, kwestie związane z naszymi spotkaniami z dziećmi lub osobami, które mają dzieci, kwestie dbania o ciało, dobrego odżywiania się i kwestie kontaktów z lekarzami.

Autorka: dr Joanna Kwaśniewska – psycholog SWPS, współautorka książki „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” wydanej w kwietniu 2015 r. przez wyd. Znak.

Źródło: Strefa Psyche SWPS


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI