Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Frau wäscht sich mit fließendem wasser und Seife die Hände. Schutz vor Infektion der neuen Grippe.
Frau wäscht sich mit fließendem wasser und Seife die Hände. Schutz vor Infektion der neuen Grippe.
19 kwietnia 2016 in Zdrowie by Aleksandra Mijakoska

3 choroby brudnych rąk – sprawdź, dlaczego higiena w miejscu pracy jest taka ważna

Choroby brudnych rąk, jak sama nazwa wskazuje, mają swoje źródło w niewłaściwej higienie dłoni. I choć większości pojęcie to nie jest obce, okazuje się, że świadomość zagrożeń i konsekwencji wynikających ze skutków tych zakażeń jest niewystarczająca. Mało tego: wiele powszechnie występujących, groźnych w skutkach dolegliwości nie jest kojarzona z nieumiejętnym myciem rąk. Jak właściwie dbać o higienę rąk i dlaczego jest ona tak ważna w miejscu pracy? Zobaczmy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W powszechnej opinii higiena rąk jest tematem, który nie zasługuje na szczególną uwagę. Większość z nas zapytania o swoje nawyki w tym zakresie zdecydowanie odpowie, że ręce myje i to nawet często. Tymczasem statystyki pokazują coś zupełnie innego. Ręce myjemy zbyt krótko, niewłaściwie, bardziej je mocząc, czy ochlapując – co z właściwą higieną rąk nie ma nic wspólnego.

Tysiące chorobotwórczych drobnoustrojów, które gromadzą się na dłoniach to źródło groźnych chorób. Szczególnie istotna jest higiena rąk w żłobkach i przedszkolach, restauracjach i zakładach pracy. Dlaczego właśnie tam? Ze względu na styczność z pokarmami i duże skupienie ludzi – w takim środowisku szczególnie łatwo o rozprzestrzenianie się chorób. A lekarze są zdania, że regularne mycie rąk to skuteczniejsza profilaktyka niż najdroższe preparaty podnoszące odporność. Medycy szacują, że dzięki właściwej higienie mycia rąk liczba zatruć pokarmowych mogłaby spaść aż o połowę, a zachorowalność na infekcje wirusowe np.: grypę aż o jedna trzecią!

Epidemie w przedszkolach i szkołach

W przedszkolach i szkołach najczęściej występują pasożyty: owsica, glista ludzka, tasiemiec czy różne odmiany rotawirusów. Te placówki szczególnie powinny dbać o higienę i naukę właściwego mycia rąk. Skutki zachorowań na choroby brudnych rąk nie tylko prowadzą do kłopotliwej absencji, ale mogą spowodować groźne dla zdrowia powikłania. Rotawirusy często prowadzą do niebezpiecznych odwodnień wymagających nawet tygodniowej hospitalizacji. Co 20-ste dziecko do 5. roku życia wymagające pobytu w szpitalu trafia do niego z powodu rotawirusów przenoszonych najczęściej przez brudne (bądź źle umyte) ręce.

Narodowy Instytut Zdrowia podaje, że co roku w Polsce do lekarza trafia ok. 172 tysiące dzieci z rotawirusami. Rotawirusy są też nierzadko powodem zakażeń wewnątrzszpitalnych. Badania pokazują, że infekcja ta ma często bardzo groźne powikłania. Dochodzi do zaburzeń neurologicznych, zapalenia oskrzeli czy płuc. – By walczyć z chorobami brudnych rąk obowiązujące prawodawstwo nakłada na dyrektorów placówek oświatowych obowiązek zapewnienia podstawowych warunków sanitarnych. Należą do nich: wyposażenie toalet w ciepłą bieżącą wodę, dozowniki do mydła w płynie lub dozowniki do mydła w pianie, papierowe ręczniki lub suszarki do rąk, papier toaletowy. Naturalnie wszystko powinno być na bieżąco uzupełnianie, co niestety nie zawsze jest kwestią oczywistą – mówi Ryszard Kurek z firmy ole.pl.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI