1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy wiesz, jak rozpoznać i leczyć kaszel u dziecka?

Kaszel u dzieci, szczególnie małych, pojawia się dość często, zwiastując trwającą w organizmie infekcję. Jego właściwe rozpoznanie jest istotne z punktu widzenia wywiadu lekarskiego, na podstawie którego specjalista stawia diagnozę. Czy wiesz, jak rozpoznać i leczyć kaszel u dziecka?

Kaszel to fizjologiczny odruch obronny organizmu będący reakcją na czynniki drażniące błonę śluzową dróg oddechowych. Jego zadaniem jest pozbycie się ciał obcych i substancji chorobotwórczych z dróg oddechowych. Gwarantuje to gwałtowne wyrzucenie powietrza, a wraz z nim usunięcie tego, co szkodzi organizmowi. Podczas aktu kaszlowego powietrze strumień powietrza w oskrzelach może osiągnąć nawet 30 m/s, zwiększając prędkość na wysokości krtani nawet do 120 m/s. Dzięki temu drogi organizm jest w stanie samodzielnie oczyszczać drogi oddechowe. Niestety, nie każdy układ immunologiczny może działać w pojedynkę. W większości przypadków, szczególnie u dzieci, konieczna jest interwencja lekarza i zastosowanie leków. Leczenie może być natomiast skuteczne po prawidłowym rozpoznaniu kaszlu. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznawać kaszel, by móc właściwie scharakteryzować dolegliwości u dziecka w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.

Mokry kaszel u dziecka - co go charakteryzuje?

Kaszel mokry bywa nazywany także produktywnym lub wilgotnym. Jego cechą charakterystyczną jest odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowym. Obecność plwocin najłatwiej zaobserwować w jamie ustnej dziecka. Wprawne ucho może także usłyszeć przemieszczanie się wydzielin w drogach oddechowych. Kaszel mokry u dziecka nasila się szczególnie rano, ponieważ plwociny gromadzą się w układzie oddechowym w czasie nocy. Warto wiedzieć, że odkrztuszany śluz, w zależności od rodzaju infekcji, może przybierać różne barwy i konsystencje. Ropne plwociny (białe lub żółte) są charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych. Kaszel z białym śluzem to najczęściej symptom zakażenia wirusowego. Z kolei obecność grudek lub czopów w śluzie może wskazywać na infekcję grzybiczą lub mukowiscydozę. Najbardziej niebezpieczna jest wydzielina zawierająca krew, ponieważ sugeruje gruźlicę, nowotwór lub uszkodzenie płuc. Trzeba dodać, że w przypadku kaszlu mokrego nie należy hamować odruchu kaszlowego, dlatego nie można podawać leków przeciwkaszlowych. Konieczne jest natomiast stosowanie preparatów rozrzedzających wydzielinę, np. Flegamina, które ułatwią dziecku odkrztuszanie plwocin.

Suchy kaszel u dziecka - jak go rozpoznać?

Suchy kaszel (nieproduktywny) jest najczęściej objawem infekcji wirusowej i jest spowodowany uszkodzeniem nabłonka dróg oddechowych. Odruch kaszlu suchego jest wyjątkowo męczący dla pacjenta. Powoduje także dalsze uszkodzenia błon wyściełających drogi oddechowego. Właśnie dlatego warto zastosować leki przeciwkaszlowe, np. Flegamina tabletki, które zahamują odruch i wesprą odbudową nabłonka. Warto wiedzieć, że kaszel suchy jest łatwy do rozpoznania, ponieważ w jego czasie nie pojawia się wydzielina, a ponadto jego dźwięk jest bardzo charakterystyczny. Może bowiem przypominać szczekanie psa (kaszel krtaniowy) lub dawać głuchy odgłos. W każdym przypadku warto zastosować, poza lekami, zabiegi nawilżające drogi oddechowe, ponieważ wysuszone śluzówki nie są w stanie się odbudować.

Kaszel u dziecka w nocy - o czym świadczy?

Jeśli dziecko nie przechodzi właśnie infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a mimo to często kaszle w nocy, może to być objaw zakażenia pasożytami lub kaszlu psychogennego. W przypadku obu tych dolegliwości pojawia się bowiem uporczywy kaszel suchy, który nasila się nocą. Jeśli więc zauważymy, że dziecko często, bez wyraźnej przyczyny kaszle w nocy, zgłośmy się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku zakażenia pasożytami odruch kaszlowy pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na odchody parazytów. Z kolei kaszel o podłożu psychogennym jest odpowiedzią na kłopoty z radzeniem sobie z emocjami. W obu przypadkach konieczne jest wsparcie specjalisty. Poznaj inne przyczyny kaszlu u dzieci w nocy na .

Syrop na kaszel dla dzieci czy tabletki - co wybrać?

Warto zadbać o to, by w domowej apteczce zawsze znajdował się syrop na kaszel. Jednym z produktów, który często wybierają rodzice jest Flegamina dla dzieci. Syrop (zobacz, czym leczyć kaszel u dzieci rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. W aptekach znajdziemy preparaty o różnym składzie, dlatego przed ich zakupem, warto porozmawiać z lekarzem. Ponadto syropy na kaszel dla dzieci mają różne smaki. Dobrym pomysłem jest kupienie tego, który najbardziej smakuje dziecku. Dzięki temu podawanie leków nie będzie udręką. Warto także zaopatrzyć się w tabletki na kaszel, który hamują uporczywy odruch kaszlowy. Pamiętajmy jednak, że żadne leki bez recepty nie zastąpią wizyty u lekarza. Nie podejmujmy więc leczenia samodzielnie. Skonsultujmy się ze specjalistą i dopiero wówczas podawajmy dzieciom tabletki i syropy. Zobacz, jak działa Flegamina dla dzieci:

Jak pomóc dziecku, gdy męczy je kaszel?

Dr hab. med. Grzegorz Lis z Oddziały Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii Kliniki Chorób Dzieci w Krakowie, powołując się na wyniki badań amerykańskich i izraelskich specjalistów, zauważa, że miód gryczany może być ważnym czynnikiem łagodzenia nocnego kaszlu pojawiającego się w czasie przeziębienia u dzieci. Okazuje się bowiem, że zawarte w miodzie substancje bakterio- i wirusobójcze nie tylko wspomagają szybki powrót do zdrowia, ale także pomagają pozbyć się kaszlu w krótkim czasie. Warto więc podawać miód gryczany małym pacjentom. Ponadto dobrym sposobem radzenia sobie z uporczywym kasłaniem są inhalacje i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa maluch. Dzięki temu wydzielina łatwiej się rozrzedza, a drogi oddechowe nie są przesuszone i nie ulegają uszkodzeniom.

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu to cenna umiejętność dla każdego rodzica. Dzięki temu postawienie diagnozy przez lekarza jest szybsze, łatwiejsze i trafniejsze, dlatego pamiętajmy, by bacznie obserwować dziecko przed wizytą u specjalisty. Nie zapominajmy również o tym, że choć znamy wiele skutecznych, domowych sposobów na kaszel, warto zasięgnąć opinii lekarza i dopiero wówczas rozpocząć leczenie.

Źrodła:

l Anna Jung, Anna Maślany Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny

l https://www.mp.pl/artykuly/41975,kaszel-u-dzieci-diagnostyka-i-leczenie-aktualne-2008-wytyczne-british-thoracic-society

l https://dieta.mp.pl/lista/79419,czy-miod-moze-lagodzic-kaszel-u-dzieci

l https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,suchy-kaszel,artykul,1670824.html

l Czy przewlekły kaszel u osoby dorosłej może nie mieć podłoża organicznego? Kaszel na tle psychogennym Nadia Bryl

l https://phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-1-006.pdf

l https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,kaszel-mokry,artykul,1670821.html

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze