Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

CS_zwierciadlo (1)
17 grudnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Nowoczesne rozwiązania w stomatologii – zapytaj dentystę, czy używa mikroskopu

Mikroskop jest nieocenionym narzędziem, coraz powszechniej stosowanym także w stomatologii. Dzięki jego wykorzystaniu leczenie jest zdecydowanie sprawniejsze i bardziej precyzyjne, a proces gojenia przebiega szybciej i bez powikłań.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Narzędzie to zostało wprowadzone w gabinetach dentystycznych w 1996 roku. Początkowo traktowane było raczej jako nowinka techniczna, lecz z czasem doceniono jego niewątpliwe zalety w leczeniu stomatologicznym. Obecnie stosowane jest nie tylko w endodoncji, ale również implantologii, mikrochirurgii, stomatologii zachowawczej, periodontologii oraz protetyce.

Znaczenie mikroskopu w stomatologii

Najwcześniej zalety mikroskopu doceniono w endodoncji. Dawniej bazowano na metodach diagnostycznych uniemożliwiających dokładne umiejscowienie zmian chorobowych, co niejednokrotnie prowadziło do powikłań spowodowanych niedostatecznym oczyszczeniem lub wypełnieniem kanałów. W skrajnych przypadkach stan zapalny wymagał resekcji zęba. Dzięki wprowadzeniu mikroskopu leczenie kanałowe stało się dokładniejsze. W stomatologii wykorzystywane są obiektywy o ogniskowej o wartości od 200 do 300 mm. Pozwala to na powiększenie pola operacyjnego w stopniu umożliwiającym lekarzowi dokładną ocenę systemu kanałów korzeniowych, a co za tym idzie – precyzyjne ich oczyszczenie i wypełnienie. Komfort pracy podczas zabiegu jest zdecydowanie większy, ponieważ współosiowe światło eliminuje zacienienie, dzięki czemu można zajrzeć w głąb struktur anatomicznych zęba. Silne oświetlenie umożliwia dotarcie do zakończenia kanału – otworu wierzchołkowego. To wszystko sprawia, że skuteczność leczenia sięga obecnie nawet 95%. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.borczyk.pl.

Poza endodoncją mikroskop wykorzystywany jest również w dziedzinie implantologii. Umożliwia precyzyjne założenie implantu w ściśle określonym miejscu. U niektórych pacjentów występuje ponadto konieczność wcześniejszego chirurgicznego odbudowania dna zatoki szczękowej. Zabieg ten wykonywany jest przy zastosowaniu mikroskopu neurochirurgicznego. Ogromne powiększenie pozwala uniknąć ryzyka niepotrzebnego nacięcia tkanek, co w znacznym stopniu przyspiesza gojenie.

Mikroskopy wykorzystywane są również coraz częściej w leczeniu próchnicy, pomagają w usuwaniu zmienionych chorobowo tkanek. Ten precyzyjny przyrząd pozwala lekarzowi dostrzec to, co niewidoczne gołym okiem, np. pozostałe po resekcji zęba fragmenty tkanki kostnej lub nerwy zębodołowe. Ma to znaczenie dla procesu gojenia, ponieważ dokładnie oczyszczona rana zasklepia się zdecydowanie szybciej. Ponadto zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań w postaci stanów zapalnych. Bez użycia mikroskopu nie byłoby też możliwe np. zdiagnozowanie pionowego pęknięcia korzenia.

Korzyści dla pacjenta

Dzięki coraz powszechniejszemu zastosowaniu mikroskopów w stomatologii lekarz jest w stanie wykonywać wszelkie niezbędne czynności i zabiegi z o wiele większą precyzją. Dzięki temu pacjent może liczyć na to, że leczenie będzie bezpieczne. Uzyskanie dokładnego obrazu pola operacyjnego sprawia, że zabieg przebiega szybciej, podobnie jak proces gojenia.

Warto przed podjęciem leczenia upewnić się, czy wybrany gabinet stomatologiczny wyposażony jest w mikroskopy. Można wówczas z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że terapia będzie krótkotrwała, bezpieczna i precyzyjna.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI