Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
7 maja 2014 in Zdrowie by redakcja

Porady dla alergików

Kwitnące drzewa i łąki to prawdziwe utrapienie dla alergików, których w Polsce jest już około 15 mln. Najczęściej uczulają trawy, roztocza kurzu, brzoza, olcha, leszczyna i bylica. Wysokie stężenie pyłków uczulających zwykle trwa aż do września. Co najbardziej uczula i jaki uniknąć skutków alergii?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Największe nasilenie objawów alergii dotyka mieszkańców dużych miast. To związane jest z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza. Także palenie papierosów powoduje większą skłonność do alergii, ponieważ dym papierosowy wysusza i podrażnia błony śluzowe. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i zarodniki grzybów pleśniowych są narażone przez cały rok.

Co, gdzie i kiedy najbardziej uczula?

  1. W kwietniu i na początku mają największe dolegliwości odczuwają osoby uczulone na pyłki brzozy, a także topoli.
  2. Maj to okres najtrudniejszy dla osób wrażliwych na pyłki dębu. Wraz z końcem maja rozpoczyna się silne pylenie traw, do których zaliczają się także zboża oraz pokrzywy. Na te ostatnie szczególnie muszą uważać mieszkańcy Polski zachodniej.
  3. Lipiec to wysokie stężenie pyłków traw, natomiast pokrzywy aż do początku września.
  4. W sierpniu mocno uczula alergen bylicy, który może także znajdować się w miodzie i uczulać poza sezonem.

Nieżyt nosa, ciężka głowa, załzawione oczy i swędzenie skóry to najczęstsze objawy alergii. Jeśli te objawy pojawiają  się każdej wiosny, warto wybrać się do alergologa, który przeprowadzi wywiad, a następnie skieruje na testy skórne i spirometrię (wdmuchiwanie powietrza w ustnik aparatu). Przepisanie odpowiedniej kuracji odczulającej możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu badań.  Poza zastosowaniem się do porad lekarza alergikom pomoże przepłukiwanie nosa czystą wodą, solą fizjologiczną lub odpowiednimi kroplami. W ten sposób czyści się błony śluzowe nosa z pyłków i łagodzi obrzęki. Należy także ograniczyć ilość kurzu i pyłków w mieszkaniu, czyli unikać otwierania okien w ciągu dnia i często odkurzać meble i podłogę. Warto także stosować oczyszczacze powietrza, np. produkty z serii AeraMax™ firmy Fellowes posiadające certyfikaty organizacji zajmujących się badaniem alergii.

Kalendarz pylenia roślin z podziałem na regiony znajdziesz tutaj: www.fellowes.pl/aeramax

na podst.mat.pras.Fellowes


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI