Porady dla alergików

123rf.com

Kwitnące drzewa i łąki to prawdziwe utrapienie dla alergików, których w Polsce jest już około 15 mln. Najczęściej uczulają trawy, roztocza kurzu, brzoza, olcha, leszczyna i bylica. Wysokie stężenie pyłków uczulających zwykle trwa aż do września. Co najbardziej uczula i jaki uniknąć skutków alergii?
Największe nasilenie objawów alergii dotyka mieszkańców dużych miast. To związane jest z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza. Także palenie papierosów powoduje większą skłonność do alergii, ponieważ dym papierosowy wysusza i podrażnia błony śluzowe. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i zarodniki grzybów pleśniowych są narażone przez cały rok.

Co, gdzie i kiedy najbardziej uczula?

  1. W kwietniu i na początku mają największe dolegliwości odczuwają osoby uczulone na pyłki brzozy, a także topoli.
  2. Maj to okres najtrudniejszy dla osób wrażliwych na pyłki dębu. Wraz z końcem maja rozpoczyna się silne pylenie traw, do których zaliczają się także zboża oraz pokrzywy. Na te ostatnie szczególnie muszą uważać mieszkańcy Polski zachodniej.
  3. Lipiec to wysokie stężenie pyłków traw, natomiast pokrzywy aż do początku września.
  4. W sierpniu mocno uczula alergen bylicy, który może także znajdować się w miodzie i uczulać poza sezonem.

Nieżyt nosa, ciężka głowa, załzawione oczy i swędzenie skóry to najczęstsze objawy alergii. Jeśli te objawy pojawiają się każdej wiosny, warto wybrać się do alergologa, który przeprowadzi wywiad, a następnie skieruje na testy skórne i spirometrię (wdmuchiwanie powietrza w ustnik aparatu). Przepisanie odpowiedniej kuracji odczulającej możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu badań. Poza zastosowaniem się do porad lekarza alergikom pomoże przepłukiwanie nosa czystą wodą, solą fizjologiczną lub odpowiednimi kroplami. W ten sposób czyści się błony śluzowe nosa z pyłków i łagodzi obrzęki. Należy także ograniczyć ilość kurzu i pyłków w mieszkaniu, czyli unikać otwierania okien w ciągu dnia i często odkurzać meble i podłogę. Warto także stosować oczyszczacze powietrza, np. produkty z serii AeraMax™ firmy Fellowes posiadające certyfikaty organizacji zajmujących się badaniem alergii.

Kalendarz pylenia roślin z podziałem na regiony znajdziesz tutaj: www.fellowes.pl/aeramax

na podst.mat.pras.Fellowes