2013: Stanisława Celińska

Aktorka teatralna i filmowa. Laureatka Kryształowych Zwierciadeł 2013.
Krysztalowe_Zwierciadla_2013Na scenie zadebiutowała ponad czterdzieści lat temu. Od tego czasu wcieliła się w dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Obecnie związana z Teatrem Współczesnym i Nowym Teatrem w Warszawie.

Wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i The Royal String Quartett nagrała płytę „Nowa Warszawa”, na której znalazły się najpiękniejsze piosenki o stolicy. „Niejedno przeszłam” to tytuł autobiografii w formie wywiadu rzeki, w którym aktorka opowiada m.in. o aktorstwie i codzienności, a także o sukcesach i problemach. Matka, babcia, cudowna kobieta, o której z wielkim zachwytem wypowiada się każdy, kto ją bliżej pozna.

Kazimierz Kutz powiedział o niej: ”Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową, jak mało kto. Po prostu – Stasia jest wspaniałą aktorką i niezwykłą osobą”.

Nagrodę otrzymała za wybitne role filmowe, teatralne i wokalne, w które wkłada warsztatowe mistrzostwo i całą siebie. Za twórczą ekspresję, liryzm i poczucie humoru. Za to, że wciąż nas zaskakuje nowymi projektami, czyli na przykład nagrywa płytę „Nowa Warszawa” z młodymi artystami. Za odwagę przyznania się do swoich słabości i siłę w ich pokonywaniu. Za bycie sobą – Stanisławą Celińską.