Ałbena Grabowska „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli”

Saga rodziny Winnych z Brwinowa, opublikowana przez Wydawnictwo Zwierciadło, zajmuje coraz wyższe pozycji w rankingach księgarskich. Fascynująca powieść wpleciona jest w dramatyczne wydarzenia XX wieku; rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a skończy po stu latach – w czasach współczesnych. We wrześniu 2014 ukazał się tom 1 sagi, kolejny – trafił do księgarń 28 stycznia 2015.
Blogerzy książkowi z entuzjazmem piszą o każdym z tomów. Wielu z nich podsumowując rok miniony umieściło wydany wówczas tom pierwszy w swoim „TOP 10”; niektórzy – na najwyższej pozycji.

reklama

Autorka nie ukrywa, że inspiracją dla powstania tej książki było znakomite dzieło – „Sto lat samotności” Márqueza. Czy podwarszawski Brwinów może być odpowiednikiem Macondo? Stworzone na potrzeby powieści miasteczko, w którym dzieją się rzeczy niezwykłe. Mimo jego niezwykłości życie toczy się naturalnym rytmem życia człowiek: narodziny, zaślubiny, śmierć. To wszystko uzupełnione – przestępstwami, ludzkimi dramatami i szczęśliwymi przypadkami. Jako czytelnicy nie tylko obserwujemy, lecz wręcz bierzemy udział w życiu rodziny Winnych. Od dramatycznych wydarzeń osobistych począwszy, przez wydarzenia zmieniające losy świata.

Ci, którzy walczyli

Tom II sagi

1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. W tym wyjątkowo burzliwym dla losów Polski dniu Mania rodzi kolejne bliźniaczki – Kasię i Basię. Tego feralnego dnia niemieckie kule dosięgły również nestora rodu – Antoniego. Ciężar odpowiedzialności za rodzinę musi wziąć na siebie Ania – bliźniaczka Mani

Jak Winni poradzą sobie w nowej, wojennej rzeczywistości?

Patroni medialni tomu drugiego:

 

Zobacz fragment powieści na następnej stronie