Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Henning Mankell „Powrót nauczyciela tańca”

Materiały prasowe
25 maja 2011 in Książka by Magdalena-Chorebala
Przez wielu krytyków i czytelników powieść "Powrót nauczyciela tańca" została uznana za lepszą od cyklu o komisarzu Kurcie Wallanderze. W 2005 r. uhonorowaną ją Gumshoe Award dla Najlepszej Europejskiej Powieści Kryminalnej. Wiedząc o tym, z tym większą ciekawością (i co tu kryć – niepokojem, w sumie chodzi o jednego z moich ulubionych autorów) sięgnęłam po tę książkę.

Herbert Molin, emerytowany policjant, żyje samotnie w domu położonym w lesie. Bezsenne noce spędza na oddawaniu się swoim pasjom – puzzlom i tańcowi. Pewnego dnia Molin zostaje zamordowany w wyjątkowo okrutny sposób. Jedną ze znalezionych na miejscu zbrodni poszlak jest zdumiewająca – krwawe ślady odzwierciedlające kroki tanga. Do śledztwa, prowadzonego przez Giuseppego Larssona włącza się dawny kolega Molina z pracy – Stefan Lindman. Poszukując odpowiedzi na pytanie, kto zamordował Molina, próbuje zapomnieć o ciężkiej chorobie, z którą się zmaga.

Mankell – podobnie jak w cyklu, którego bohaterem jest Kurt Wallander – złożył powieść z elementów dobrze znanych swoim czytelnikom. Barwnie nakreślone tlo społeczno-obyczajowe, surowy szwedzki klimat i krajobraz oraz wiecznie zmęczeni policjanci, którzy oprócz poszukiwania zbrodniarza zmagają się z prywatnymi problemami.  Po przeczytaniu powieści „Chińczyk” z sędzią Brigittą Roslin w roli głównej czułam lekki niedosyt. Po lekturze „Powrotu nauczyciela tańca” ogarnęło mnie rozczarowanie, ale spowodowane czymś innym. Wallander nie okazał się niezastapiony. Choć nadal za nim tęsknię.

W.A.B., przekład Ewa Wojciechowska, mroczna seria, s. 552, maj 2011


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI