Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

10 grudnia 2014 in Kultura by redakcja

Lekcje o wolności w Kinie ATLANTIC 11 grudnia

11 grudnia br. od godz. 8:15 w Kinie Atlantic rozpocznie się ciąg wydarzeń, które podsumują 25-lecie wolności. W kinowej przestrzeni spotkają się świadkowie i bohaterowie ostatniego ćwierćwiecza: ludzie Solidarności i uczestnicy Okrągłego Stołu, publicyści, dziennikarze, społecznicy oraz ludzie kultury i naukowcy. Debatom będą towarzyszyły prezentacje zdjęć Chrisa Niedenthala i Wojtka Wieteski.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Spotkania oraz projekcje nie są biletowane. Zgłoszenia tutaj.

Plan LEKCJI o WOLNOŚCI:

  •  godz. 8:15 – 8:30 Przywitanie gości zebranych na sali, przedstawienie partnerów i patronów.
  • WPROWADZENIE: godz. 8:30 – 9:05 (35 min.)
  • PROJEKCJA „Z łóżka powstałeś”* oraz prelekcja reżysera filmu Bartosza Konopki – 35 min.

I DEBATA, godz. 9:05 – 10:25 (80 min.)

Temat: „Uczymy (się) historii – rzecz (o lub w) tym czy historia jest najlepszą nauczycielką?”.

udział wezmą: Joanna Gospodarczyk, Małgorzata Niezabitowska, Michał Ogórek, Włodzimierz Paszyński oraz prof. Henryk Samsonowicz, moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Artur Wolski.

Przerwa: 10:25 – 10:40 (15 min.)

II DEBATA, godz. 10:40 – 12:30 (110 min.)

Temat: „Geneza Stanu Wojennego” (geneza czasu, sytuacja geo-społeczno-polityczna)

udział wezmą: Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas oraz prof. Andrzej Paczkowski;moderowanie: Marta Kielczyk oraz dr Daniel Przastek.

  • PROJEKCJA „Pocztówki z Republiki Absurdu” ** oraz wprowadzenie reżysera filmu Jana Holoubka – 50 min

Przerwa: 12:30 – 12:45 (15 min.)

III DEBATA, godz. 12:45 – 15:20 (155 min.)

Temat: „Fenomen Okrągłego Stołu”.

udział wezmą: Ryszard Bugaj, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska oraz Henryk Wujec; moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Krzysztof Ziemiec.

  • PROJEKCJA filmu „1989″*** oraz wprowadzenie reżysera filmu Michała Bielawskiego – 65 min.

godz. 15:20 – 15:30 (10 min.) Toast za wolność sokiem z polskich jabłek.

Przerwa: 15:30 – 15:45 (15 min.)

IV DEBATA, godz. 15:45 – 18:15 (150 min.)

Temat: „Solidarność. 25 lat wolności – zadania i wyzwania”.

udział wezmą: prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Celiński, Jan Kidawa – Błoński, Tomasz Majewski, Stephen Mull, Chris Niedenthal, Janina Ochojska, prof. Wiktor Osiatyński, Andrzej Wajda, Wojtek Wieteska, Martyna Wojciechowska, Adam Woronowicz, Krystyna Zachwatowicz oraz o. Maciej Zięba, moderowanie: dr hab. Ewa Marciniak oraz Artur Wolski.

  • „Od Solidarności do cyfrowej rzeczywistości” Jesteśmy wolni i jeśli można coś zrobić legalnie, to warto – wypowiedzi twórców o 25-leciu wolności. Prezentuje Legalna Kultura.
  • Fragmenty książki „Absurdy PRL-u”**** wyd. PWN przeczyta Adam Woronowicz.

Muzycznym wprowadzeniem do debaty będzie fragment słynnej „Kolędy Nocki” Ernesta Brylla, a podsumowaniem – utwór „Wolność” Marka Grechuty. Wokalna oprawa została przygotowana przez zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego w inscenizacji Antoniusza Dietziusa.

godz. 18:15 – 18:30 (15 min.) Wspólny toast zostanie sokiem jabłkowym i jubileuszowy „tort wolności”.

Po toaście w foyer kina będzie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię A. Blikle.

Partner naukowy: Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej – instytucja edukacyjna m.st. Warszawy, Kino Atlantic, Legalna Kultura, Entropia Słowa, Dom Wydawniczy PWN, Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, Cukiernia A.Blikle, Impress Lab, Agencja Artystyczna AXIS

Patroni medialni: TVP Warszawa, Miesięcznik Zwierciadło, Polskie Radio RDC, Dlastudenta.pl, Coigdzie.pl

Pomysłodawcą LEKCJI o WOLNOŚCI jest Artur Wolski.

*O filmie „Z łóżka powstałeś”. Film streszcza w 20 scenach przełomowe zdarzenia z naszej najnowszej historii przez pryzmat…. łóżka. Film jest absurdalną, pełną humoru, zrobioną w umownej konwencji przypowieścią w duchu Tadeusza Różewicza i Michela Gondry, opisującą życie stolarza meblowego, który po upadku komunizmu rozkręca własny mały biznes. Zaczyna od łóżka polowego, z którego handluje pod blokiem, potem skręca własne łóżka, narażając się mafii, zachłystując się wolnością i kapitalizmem, płacąc za to cenę w życiu prywatnym.

**O filmie „Pocztówki z Republiki Absurdu”. Obraz jest spojrzeniem młodego pokolenia na czasy PRL-u, a jednocześnie fantazją, spekulacją. To uchwycony ukrytą kamerą obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia. Prace nad filmem trwały trzy miesiące. 36-letni Jan Holoubek przemieszał materiały dokumentalne ze scenami aktorskimi. Wymyśloną szarą krainę PRL-u A.D. 2014 twórcy filmu pokazują oczami szwedzkiej narratorki – młodej reżyserki, która przyjeżdża do tej zmyślonej Polski, żeby nakręcić film o swoich rówieśnikach, i ze zdumieniem przygląda się orwellowskiej rzeczywistości.

***O filmie „1989”. Film jest wspomnieniem o tym, jak porozumienie opozycji z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji ”Solidarności” i do demokratycznych wyborów. Materiały wykorzystane w dokumencie, fragmenty kronik filmowych i fotografie, pochodzą m.in. z archiwów Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, Video Studio Gdańsk i Ośrodka Karta. Na film składają się również, czytane przez lektorów, wspomnienia z dzienników spisanych przez uczestników i obserwatorów tamtych zdarzeń, m.in. Jacka Kuronia i Mieczysława Rakowskiego. Pierwszym z przypominanych w dokumencie wydarzeń jest telewizyjna debata między Lechem Wałęsą i Alfredem Miodowiczem w listopadzie 1988 roku.

****O książce „Absurdy PRL-u”. Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL – to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Czas, kiedy wszędzie ustawiały się kolejki, bez względu na to „za czym kolejka ta stoi” – jak śpiewała Krystyna Prońko. Absurdalne było wszystko – zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, relacje obywatela z władzą. Zagadki z tamtych lat do dziś fascynują. Piotr Lipiński i Michał Matys rozwiązują najbardziej niedorzeczne z nich.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI