Lekcje o wolności w Kinie ATLANTIC 11 grudnia

11 grudnia br. od godz. 8:15 w Kinie Atlantic rozpocznie się ciąg wydarzeń, które podsumują 25-lecie wolności. W kinowej przestrzeni spotkają się świadkowie i bohaterowie ostatniego ćwierćwiecza: ludzie Solidarności i uczestnicy Okrągłego Stołu, publicyści, dziennikarze, społecznicy oraz ludzie kultury i naukowcy. Debatom będą towarzyszyły prezentacje zdjęć Chrisa Niedenthala i Wojtka Wieteski.

reklama

Spotkania oraz projekcje nie są biletowane. Zgłoszenia tutaj.

Plan LEKCJI o WOLNOŚCI:

  • godz. 8:15 – 8:30 Przywitanie gości zebranych na sali, przedstawienie partnerów i patronów.
  • WPROWADZENIE: godz. 8:30 – 9:05 (35 min.)
  • PROJEKCJA „Z łóżka powstałeś”* oraz prelekcja reżysera filmu Bartosza Konopki – 35 min.

I DEBATA, godz. 9:05 – 10:25 (80 min.)

Temat: „Uczymy (się) historii – rzecz (o lub w) tym czy historia jest najlepszą nauczycielką?”.

udział wezmą: Joanna Gospodarczyk, Małgorzata Niezabitowska, Michał Ogórek, Włodzimierz Paszyński oraz prof. Henryk Samsonowicz, moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Artur Wolski.

Przerwa: 10:25 – 10:40 (15 min.)

II DEBATA, godz. 10:40 – 12:30 (110 min.)

Temat: „Geneza Stanu Wojennego” (geneza czasu, sytuacja geo-społeczno-polityczna)

udział wezmą: Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas oraz prof. Andrzej Paczkowski;moderowanie: Marta Kielczyk oraz dr Daniel Przastek.

  • PROJEKCJA „Pocztówki z Republiki Absurdu” ** oraz wprowadzenie reżysera filmu Jana Holoubka – 50 min

Przerwa: 12:30 – 12:45 (15 min.)

III DEBATA, godz. 12:45 – 15:20 (155 min.)

Temat: „Fenomen Okrągłego Stołu”.

udział wezmą: Ryszard Bugaj, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska oraz Henryk Wujec; moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Krzysztof Ziemiec.

  • PROJEKCJA filmu „1989″*** oraz wprowadzenie reżysera filmu Michała Bielawskiego – 65 min.

godz. 15:20 – 15:30 (10 min.) Toast za wolność sokiem z polskich jabłek.

Przerwa: 15:30 – 15:45 (15 min.)

IV DEBATA, godz. 15:45 – 18:15 (150 min.)

Temat: „Solidarność. 25 lat wolności – zadania i wyzwania”.

udział wezmą: prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Celiński, Jan Kidawa – Błoński, Tomasz Majewski, Stephen Mull, Chris Niedenthal, Janina Ochojska, prof. Wiktor Osiatyński, Andrzej Wajda, Wojtek Wieteska, Martyna Wojciechowska, Adam Woronowicz, Krystyna Zachwatowicz oraz o. Maciej Zięba, moderowanie: dr hab. Ewa Marciniak oraz Artur Wolski.

  • „Od Solidarności do cyfrowej rzeczywistości” Jesteśmy wolni i jeśli można coś zrobić legalnie, to warto – wypowiedzi twórców o 25-leciu wolności. Prezentuje Legalna Kultura.
  • Fragmenty książki „Absurdy PRL-u”**** wyd. PWN przeczyta Adam Woronowicz.

Muzycznym wprowadzeniem do debaty będzie fragment słynnej „Kolędy Nocki” Ernesta Brylla, a podsumowaniem – utwór „Wolność” Marka Grechuty. Wokalna oprawa została przygotowana przez zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego w inscenizacji Antoniusza Dietziusa.

godz. 18:15 – 18:30 (15 min.) Wspólny toast zostanie sokiem jabłkowym i jubileuszowy „tort wolności”.

Po toaście w foyer kina będzie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię A. Blikle.

Partner naukowy: Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej – instytucja edukacyjna m.st. Warszawy, Kino Atlantic, Legalna Kultura, Entropia Słowa, Dom Wydawniczy PWN, Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, Cukiernia A.Blikle, Impress Lab, Agencja Artystyczna AXIS

Patroni medialni: TVP Warszawa, Miesięcznik Zwierciadło, Polskie Radio RDC, Dlastudenta.pl, Coigdzie.pl

Pomysłodawcą LEKCJI o WOLNOŚCI jest Artur Wolski.

*O filmie „Z łóżka powstałeś”. Film streszcza w 20 scenach przełomowe zdarzenia z naszej najnowszej historii przez pryzmat…. łóżka. Film jest absurdalną, pełną humoru, zrobioną w umownej konwencji przypowieścią w duchu Tadeusza Różewicza i Michela Gondry, opisującą życie stolarza meblowego, który po upadku komunizmu rozkręca własny mały biznes. Zaczyna od łóżka polowego, z którego handluje pod blokiem, potem skręca własne łóżka, narażając się mafii, zachłystując się wolnością i kapitalizmem, płacąc za to cenę w życiu prywatnym.

**O filmie „Pocztówki z Republiki Absurdu”. Obraz jest spojrzeniem młodego pokolenia na czasy PRL-u, a jednocześnie fantazją, spekulacją. To uchwycony ukrytą kamerą obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia. Prace nad filmem trwały trzy miesiące. 36-letni Jan Holoubek przemieszał materiały dokumentalne ze scenami aktorskimi. Wymyśloną szarą krainę PRL-u A.D. 2014 twórcy filmu pokazują oczami szwedzkiej narratorki – młodej reżyserki, która przyjeżdża do tej zmyślonej Polski, żeby nakręcić film o swoich rówieśnikach, i ze zdumieniem przygląda się orwellowskiej rzeczywistości.

***O filmie „1989”. Film jest wspomnieniem o tym, jak porozumienie opozycji z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji ”Solidarności” i do demokratycznych wyborów. Materiały wykorzystane w dokumencie, fragmenty kronik filmowych i fotografie, pochodzą m.in. z archiwów Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, Video Studio Gdańsk i Ośrodka Karta. Na film składają się również, czytane przez lektorów, wspomnienia z dzienników spisanych przez uczestników i obserwatorów tamtych zdarzeń, m.in. Jacka Kuronia i Mieczysława Rakowskiego. Pierwszym z przypominanych w dokumencie wydarzeń jest telewizyjna debata między Lechem Wałęsą i Alfredem Miodowiczem w listopadzie 1988 roku.

****O książce „Absurdy PRL-u”. Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL – to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Czas, kiedy wszędzie ustawiały się kolejki, bez względu na to „za czym kolejka ta stoi” – jak śpiewała Krystyna Prońko. Absurdalne było wszystko – zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, relacje obywatela z władzą. Zagadki z tamtych lat do dziś fascynują. Piotr Lipiński i Michał Matys rozwiązują najbardziej niedorzeczne z nich.